Cestujte na lehko – jak si sbalit příruční zavazadlo?
Cestování na lehko je tak trochu věda. Možná si i vy před každou cestou říkáte, že tentokrát už se sbalíte na lehko, ale znovu s sebou na výlet táhnete půl šatní skříně. Občas to nevadí – třeba pokud cestujete autem. Pokud však chcete na dovolenou či prodloužený víkend letadlem, a přitom ušetřit na letence, nic jiného, než cestování na lehko vám nezbude. Jak na to?
Levné letenky znamenají lehké kufry
Sehnat v dnešní době levnou letenku není příliš pracné, zvlášť pokud máte možnost upravit si harmonogram v závislosti na aktuálně dostupné nabídce.
Letecké společnosti však mají poměrně dost pravidel, jejichž splnění musíte na získání nejnižší ceny dodržet. Jedním z nich je cestování pouze s příručním zavazadlem – protože klasický kufr či cestovní taška cenu letenky zvednou klidně i o tisíce korun.
Co přesně si pod výrazem „příruční zavazadlo“ představit a jak se do něj pohodlně zabalit?
Jaká je velikost příručního zavazadla do letadla?
Standardní velikost příručního zavazadla, kterou určuje Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) je 55 x 35 x 20 centimetrů (výška x šířka x hloubka).
Na místě při nákupu letenky i samotném balení je však pozornost, protože jednotliví dopravci si mohou velikost zavazadla určit sami. Proto se raději dvakrát podívejte, jakou velikost uvádí právě ten váš. To samé platí i pro váhu příručního zavazadla, která se obvykle pohybuje v rozmezí 5 až 10 kilogramů.
Pokud na místě nechcete připlácet za zavazadlo, raději měřte vícekrát a nezapomeňte, že se počítají také kolečka i boční a vrchní kapsy.
Jak se pohodlně sbalit do příručního zavazadla?
Základem balení příručního zavazadla je sáhnout po vhodném. Pokud se balíte do skořepinového kufru, máte o něco méně možností – na rozdíl od skladnějšího batohu ho nemůžete při kontrole zmáčknout a zmenšit. Proto jsou výhodnější právěbatohy, sportovní tašky či další měkká zavazadla.
A jak na samotné balení?
Samozřejmě záleží na tom, na jak dlouho a kam vyrážíte.
V první řadě je důležité udělat si seznam věcí bez kterých se určitě neobejdete.
Na něm může být například notebook, napájecí kabel, mobil s nabíječkou a powerbankou, základní kosmetika, počet kusů jednotlivého oblečení atd.
Pokud vyrážíte do lepšího hotelu, pravděpodobně není nutné brát mýdlo a šampon (které můžete dokoupit na místě), a pravděpodobně ani ručníky – čímž si ušetříte poměrně dost místa. Stejně tak můžete na místě koupit například zubní pastu.
Do letadla většinou nejde vzít tekutá kosmetika (případně jen v malém množství do 100 ml), proto si nezapomeňte pořídit cestovní sady.
Pomoci si můžete také úsporným balením a tím, že v batohu využijete každý kousek prostoru, jako je například vnitřek bot, kam můžete schovat např. ponožky. Oblečení je ideální skládat do ruliček, které šetří místo.
Důležité je mít při ruce takové věci jako doklady, peníze, papírové kapesníčky – ty mějte vždy na vrchu, ať nemusíte při kontrole celý batoh skládat znovu.
Po sbalení ještě jednou batoh přeměřte, zvažte a můžete se vydat na cestu.
Foto: Unsplash.com