Výlet na rozhlednu Velký Blaník

 • Trasa výletu: okruh od parkoviště u Louňovic pod Blaníkem přes rozhlednu Velký Blaník
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Na rozhlednu Velký Blaník vede více cest, u tohoto výletu jsme zvolili nejkratší přístupovou cestu, která je strmější, dolů méně náročnou a o trochu delší. S kočárkem výlet není vhodný kvůli kamenitému terénu a občasným schodům.

Auto necháme na placeném parkovišti u silnice č. 150, kilometr za Louňovicemi pod Blaníkem ve směru na Načeradec. Přímo od parkoviště po červené turistické značce stoupáme na vrch Velký Blaník. Prvních 500 metrů je méně náročných, pak odbočíme doprava na prudký kopce. Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, ze které je krásný výhled do dálky. Na rozhledně najdeme občerstvení i venkovní posezení. Dolů jdeme po červené značce, u dřevěného přístřešku (rozcestí Velký Blaník) z ní odbočíme vlevo na zelenou turistickou značku. Kráčíme po pohodlné cestě převážně po rovině. Po asi kilometru chůze od rozhledny narazíme na odbočku k Veřejové skále, od cesty vzdálené asi 100 metrů. Po uzavření okruhu se napojíme na cestu, po které jsem stoupali v úvodu výletu a vrátíme se zpět na parkoviště.

Při okružní trase přes Velký Blaník procházíme zčásti naučnou stezkou „S rytířem na Blaník", která má pro děti připraveny interaktivní úkoly.

Tento výlet můžeme spojit s návštěvou zámku Vlašim s krásnou zahradou a milovníky zvířat ve městě potěší parazoologická zahrada.

Zajímavosti

Velký Blaník

Na Velkém Blaníku (638 m) byla v roce 1895 původně postavena 20 metrů vysoká otevřená věž. V roce 1941 Klub českých turistů místo ní postavil 30 metrů vysokou krytou rozhlednu. V současné době je možné na rozhledně Velký Blaník uskutečnit i svatební obřad.

Podblanicko

V roce 2003 vznikl dobrovolný spolek 9 obcí patřících do okresu Benešov s názvem Podblanicko. Sdružení usiluje o celkový rozvoj a cestovní ruch tohoto kraje.

Dominantou mikroregionu nacházejícím se jižně od Vlašimi jsou vrcholy Velký a Malý Blaník (638 m n. m. a 580 m n. m.). Skalní útvary tvořené ortorulami v okolí vrcholů jsou důsledkem mrazového zvětrávání v dobách ledových, tzv. mrazové sruby.

Název Blaník je odvozen od pojmu „vlhký", tj. blanie-blanný-blaník. Než došlo ke zkultivování této oblasti, vyskytovaly se na mnoha místech mokřady. Významným vodním tokem této oblasti je řeka Blanice.

Při vrcholu se nachází několik druhů lesních porostů. V převážné většině jsou to tzv. kyselé bučiny, menší zastoupení má zde jedle bělokorá a smrk ztepilý. Půdy jsou zde kamenité s minimálním množstvím humusu a živin, proto zde rostou pouze byliny snášející chudší kyselé podloží jako jsou šťavel kyselý, pstroček dvoulistý nebo bika hajní. V roklích nebo strmých svazích se vytvořily tzv. suťové lesy, kde je výskyt stromů i bylin bohatší. Při vrcholu Velký Blaník přímo ze skalních štěrbin rostou za velmi nepříznivých podmínek borovice lesní. Nalezneme zde i některé nenáročné byliny, lišejníky a mechy. Na bohatších půdách v teplejších a nižších polohách můžeme vidět habry a duby. Vzácně zde najdeme rostliny - jaterník podléška, kopytník evropský nebo prvosenka jarní.

Z fauny vyzdvihneme hlavně ptactvo. Ve vrcholových starých bučinách vytesává dutiny datel černý. Dalšími ptáky, jimž vyhovují vyšší lesnaté polohy, jsou holub doupňák a sova sýc rousný. V nižších polohách můžeme slyšet drsné skřehotání ořešníka kropenatého.

Ve smrkových porostech se vyskytuje drozd brávník, sýkora parukářka nebo kulíšek nejmenší. Ve skalních polohách hnízdí výr velký. Ze savců připomeňme srnce evropského, lišku obecnou, prase divoké a kunu lesní.

Fotogalerie

Stanoviště s úkolem
Stanoviště s úkolem
Rozhledna Velký Blaník
Rozhledna Velký Blaník
Výhled z rozhledny Velký Blaník
Výhled z rozhledny Velký Blaník
Rozcestí Velký Blaník
Rozcestí Velký Blaník
Veřejová skála
Veřejová skála

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

S rytířem na Blaník – naučná stezka s hravými prvky

S rytířem na Blaník – naučná stezka s hravými prvky
 • Trasa výletu: po naučné stezce S rytířem na Blaník, návrat kolem Veřejové skály
 • Celková délka trasy: 8 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Dům přírody Blaníku

Dům přírody Blaníku
 • Druh zábavy: infocentrum, přírodovědná expozice, interaktivní reliéf krajiny, geopark, vnitřní i venkovní hravé prvky a kvízy
 • Doporučený věk dětí: 4+
 • Adresa: Krasovice 19, Kondrac, Česká republika

Naučná stezka Zlatodůl Roudný

Naučná stezka Zlatodůl Roudný
 • Trasa výletu: okruh po naučné stezce bývalým zlatorudným dolem
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: mírně až středně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Procházka zámeckým parkem ve Vlašimi

Procházka zámeckým parkem ve Vlašimi
 • Trasa výletu: procházka zámeckým parkem ve Vlašimi s romantickými stavbami
 • Celková délka trasy: 5 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Dětské hřiště v zámeckém parku Vlašim

Dětské hřiště v zámeckém parku Vlašim
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Zámecká 1496, Vlašim, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 458 m / 631 m

Průměrné stoupání / klesání: 13.5 % / 12.3 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME