S kočárkem na památnou horu Říp

 • Trasa výletu: z obce Krabčice-Rovné na Říp a zpět
 • Celková délka trasy: 4 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ano
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Na tomto pěším výletu se vydáme na pro Čechy odedávna posvátnou horu Říp, jež skýtá krásný výhled na Polabskou nížinu a České středohoří. I když na samotném vrcholku Řípu brání výhledu vzrostlé stromy, pěkné rozhledy do krajiny nám poskytnou vyhlídky Mělnická a Pražská, které jsou dostupné s kočárkem.

Pro rodiny s kočárkem je nejschůdnější variantou nechat vůz na placeném parkovišti v Rovném a na Říp vystoupat ze severovýchodní strany kopce. U hlavního parkoviště pod Řípem se napojíme na asfaltovou cestu (červená a modrá turistická značka), která je určena pouze pro pěší a turisté ji volí nejčastěji. Krásnou lipovou alejí začneme pozvolna stoupat až k úpatí kopce, kde začíná les. Tady již máme před sebou asi kilometrové prudší stoupání, chvilku po kamenité, poté po betonové cestě.

Při výšlapu (asi 300 metrů pod vrcholem) narazíme na Mělnickou vyhlídku. Odsud jsou vidět v popředí obce Sovice, Štětí, Krabčice, Rovné, Libkovice, Kostomlaty a Horní Počáply s výraznou konturou elektrárny. Vpravo od elektrárny se na horizontu rozprostírá město Mělník, podle něhož dostala vyhlídka svůj název. Vlevo od Mělníka za dobré viditelnosti dohlédneme i na vrch Kozákov. Odtud směrem doleva je v dáli možné spatřit vrchol Vrátenské hory, siluetu Bezdězu se dvěma vrcholy, za výborných podmínek též špičatý vrchol Ještědu, dále pak vrch Vlhošť a příkrý Ronov.

Pokračujeme vzhůru na rozcestí Říp - turistická chata, u něhož se nachází výletní restaurace s venkovním posezením, kde se můžeme posilnit. Asi 100 metrů nad chatou na vrcholovém místě hory Říp a na zelené turistické značčce stojí románská rotunda sv. Jiří, kterou si lze zevnitř prohlédnout od dubna do října.

Od rozcestí Říp - turistická chata stále po červené turistické značce souběžné s modrou a žlutou sejdeme níže na Pražskou vyhlídku, která otevírá rozhledy jižním směrem ku Praze. Jen pozor na malá dítka, vyhlídka není zabezpečena zábradlím!! Zpět se vrátíme po stejné trase.

Zajímavosti

Národní kulturní památka – hora Říp s románskou rotundou sv. Jiří

Hora Říp vznikla ve třetihorách a je ukázkou vyvřelé stolové hory. Tento osamocený masiv vystupující z roudnické roviny se skládá z nefelinitového čediče. Říp byl vyhlášen státní přírodní rezervací. Je přirozeným útočištěm zvěře a hnízdištěm ptactva, ve stráních roste vzácná a teplomilná květena.

Hora Říp má svůj význam i z hlediska historického. Váže se k ní prastará pověst o příchodu praotce Čecha, kterou popsal první český kronikář Kosmas. Na počest vítězství knížete Soběslava I. nad římským králem Lotharem byla na vrcholu Řípu v roce 1126 postavena románská rotunda sv. Jiří. Hora Říp představovala inspiraci pro umělce, konaly se zde tábory lidu, byl odtud vyzdvižen základní kámen pro stavbu Národního divadla v Praze. V roce 1963 byla hora Říp společně s románskou rotundou sv. Jiří prohlášena národní kulturní památkou.

Každý rok se na Řípu tradičně koná svatojiřská pouť. Na obvodu hory se nacházejí tři vyhlídky: na východě Mělnická, na severu Roudnická a na jihu Pražská.

Fotogalerie

Asfaltová cesta z Krabčic-Rovného na horu Říp
Asfaltová cesta z Krabčic-Rovného na horu Říp
Asfaltová cesta z Krabčic-Rovného na horu Říp
Asfaltová cesta z Krabčic-Rovného na horu Říp
Výstup na horu Říp
Výstup na horu Říp
Mělnická vyhlídka
Mělnická vyhlídka
Turistická chata na hoře Říp
Turistická chata na hoře Říp
Rotunda sv. Jiří na hoře Říp
Rotunda sv. Jiří na hoře Říp
Pražská vyhlídka
Pražská vyhlídka

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

GPX

Export GPX trasy

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet přes horu Říp s využitím autobusu

Výlet přes horu Říp s využitím autobusu
 • Trasa výletu: autobusem z obce Ctiněves do obce Krabčice-Rovné, poté pěšky přes horu Říp zpět do Ctiněvsi
 • Celková délka trasy: 7 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Z Roudnice nad Labem do vodáckého a veslařského areálu Račice

Z Roudnice nad Labem do vodáckého a veslařského areálu Račice
 • Trasa výletu: z Roudnice nad Labem přes Dobříň a Záluží do Račic
 • Celková délka cyklotrasy: 20 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano
 • Vhodné pro in-line brusle: z Roudnice nad Labem do Záluží

Okruh z Roudnice nad Labem po Labské stezce

Okruh z Roudnice nad Labem po Labské stezce
 • Trasa výletu: okruh z Roudnice nad Labem přes Libotenice, Nučničky, Nučnice a Černěves
 • Celková délka cyklotrasy: 23 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Kavárna s dětskou hernou a koutkem v Roudnici nad Labem

Kavárna s dětskou hernou a koutkem v Roudnici nad Labem
 • Druh zábavy: kavárna s vnitřní dětskou hernou, koutkem pro nejmenší a venkovní terasou, zákusky i v bezlepkové, bezlaktózové a low carb variantě, dětské oslavy
 • Doporučený věk dětí: 0+
 • Adresa: Jungmannova 1069, Roudnice nad Labem, Česká republika

HistoryPark - pravěké hřiště pod Řípem

HistoryPark - pravěké hřiště pod Řípem
 • Druh zábavy: archeopark, zábavní park, hřiště, skanzen, lektorovaný program aktivit pro rodiny s dětmi, tvoření, hledání, poznání
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Kurzy a kroužky: V průběhu letních prázdnin příměstské tábory Prázdniny v pravěku
 • Adresa: Ledčice 222, Ledčice , Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 275 m / 452 m

Průměrné stoupání / klesání: 12.6 % / 17 %

Mobilní aplikace

 

Víte, že mobilní aplikaci Výlety a zábava s dětmi u trasy výletu na mapě ukazuje i Vaši aktuální polohu? Díky tomu neustále víte, zda jdete či jedete správně. Dále je možno zapnout automatické centrování mapy (zapnutím symbolu terče). Po zapnutí se mapa neustále posouvá podle Vaší aktuální polohy, výhodné pro cyklisty!

 
screen8

Našli jste chybu?

Informace uvedené v článku jsou platné ke dni jeho vzniku. Přestože se snažíme články udržovat aktuální, často dochází k neohlášeným změnám u poskytovatelů služeb nebo ke změnám turistického značení. Uvítáme, když nám tyto změny nahlásíte, děkujeme.

---> nahlásit chybu v článku

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?

Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME