- Trasa výletu: z obce Klapý na zříceninu hradu Hazmburk
- Celková délka trasy: 4 km
- Terén: kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.
Popis
Zřícenina hradu Hazmburk je významnou dominantou Českého středohoří. Již zdaleka viditelné dvě věže se vypínají na příkrém čedičovém kopci v nadmořské výšce 418 metrů nad obcí Klapý u Libochovic. Přístupná veřejnosti je pouze v turistické sezóně.
Autem je možné zajet na rozcestí Klapý – parkoviště, odkud se vydáme po žluté turistické značce. Přírodní cesta není vhodná pro kočárky. Po 1,5 kilometru se u „Hazmburk – rozcestí“ napojíme na červenou tvarovou značku, po které poměrně strmě stoupáme k vstupní bráně zříceniny hradu. Po zakoupení vstupenky se můžeme volně pohybovat po areálu hradu. Dolní část hradu je tvořena nepřístupnou válcovou Černou věží a zbytky hradeb. Na nejvyšším bodě vrcholu nad Černou věží se nalézají zbytky paláce, hranolová Bílá věž sloužící jako rozhledna, plášťové hradby a cisterna na vodu. Bílá věž poskytuje překrásný 360° rozhled do krajiny. Na skalní vyhlídce u Bílé věže jsou nebezpečná místa nezaopatřená zábradlím – takže pozor!!!
U rozcestí Klapý – parkoviště je odbočka na neznačenou cestu, kde jsme si všimli směrovky s nápisem pro kočárky. Jedná se zřejmě o cestu, která později navazuje na červenou turistickou značku vedoucí na vrchol se zříceninou hradu Hazmburk. Bohužel, nemáme s ní zkušenosti, a tak ji pro rodiny s kočárkem nemůžeme doporučit. Kdo ji vyzkoušel, může se s ostatními čtenáři podělit o zážitky. Děkujeme!
Zajímavosti
Hrad Hazmburk – historie
Počátky vzniku hradu nejsou zcela známé. Původně se jednalo o strážní hrad zvaný Klapý a založen byl nejspíš někdy v 2. polovině 13. století. Přestavěn a rozšířen byl ve 14. století při držení Zbyňkem Zajícem z Valdeka. Jeho potomci se později označovali Zajícové z Hazmburka. Patřili mezi nejvlivnější rodovou českou šlechtu, vyznávali katolickou víru a byli odpůrci husitů. Na přelomu 15. a 16. století hrad Hazmburk opustili a odstěhovali se do pohodlnějšího sídla v Budyni.
Fotogalerie
Oficiální stránky
Aktuální informace o otevírací době, vstupném a kontaktech jsou uvedeny na oficiálních stránkách:
Další tipy kam s dětmi v okolí
Zámek Libochovice a zámecký park se skleníky
- Trasa výletu: prohlídka zámku Libochovice, procházka zámeckým parkem a zahradou
- Celková délka trasy: od parkoviště k zámku a zpět 200 m, okruh zámeckým parkem cca 3 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano
Cyklotrasa Písty – Budyně nad Ohří – Libochovice
- Trasa výletu: okruh z obce Písty přes Budyni nad Ohří a Libochovice
- Celková délka cyklotrasy: 24 km
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro cyklovozíky: ano
Zámek Vrbičany
- Trasa výletu: návštěva zámku Vrbičany s expozicemi (sbírka historických kočárků, obrazy a grafiky, porcelánové panenky, papírové modely hradů), procházka zámeckým parkem (možnost rýžování českých granátů, dětské hřiště)
- Celková délka trasy: okruh parkem cca 500 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (na nádvoří a v zámeckém parku)
Na zříceninu hradu Košťálov
- Trasa výletu: z okraje obce Sutom na zříceninu hradu Košťálov
- Celková délka trasy: 3 km
- Terén: mírně až středně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: zčásti (k rozcestí Košťálov)
Zámek Pátek
- Trasa výletu: k zámku Pátek
- Celková délka trasy: 300 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano