Výlety s dětmi

Zámek a Muzeum Vysočiny Třebíč

Výlety s dětmi

Zámek a Muzeum Vysočiny Třebíč

Zámek a Muzeum Vysočiny Třebíč
  • Trasa výletu: návštěva zámku Třebíč (přístup od parkoviště v ulici Nad Zámkem nebo z Žerotínova náměstí), možnost procházky v zámeckém parku
  • Celková délka trasy: 400 m (od parkoviště nebo z Žerotínova náměstí k zámku a zpět)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (obě přístupové cesty, v zámeckém parku omezeně)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (obě přístupové cesty, v zámeckém parku omezeně)

Popis

Nepřehlédnutelnou dominantou Třebíče je renesanční zámek spolu s bazilikou sv. Prokopa, která je zapsaná na Seznamu UNESCO. Návštěvníkům nabízí tamní expozice pohled do historie i detaily života v regionu. Pro děti je zajímavá interaktivní výstava v budově předzámčí nazvaná "Cesty časem".

Zámek leží v severozápadní části Třebíče nad levým břehem řeky Jihlavy. Zámecká budova je trojkřídlá a doplňuje ji románsko-gotická bazilika sv. Prokopa. V současné době zámek spravuje Muzeum Vysočiny Třebíč. Od roku 2013 nabízí čtyři prohlídkové trasy, jejichž součástí jsou i autentické zvuky či velkoplošné videoprojekce.

Prohlídkové okruhy

Interaktivní výstava "Cesty časem" v předzámčí

Také budova předzámčí má svoji interaktivní výstavu Cesty časem, kterou provází historické postavy - kronikář Jan Suchenius a kupec Francesco Calligardi. Rozsáhlá interaktivní výstava se se svým obsahem orientuje především na dětské návštěvníky. Vypráví o tom, jak se staví bazilika, jak vzniká město a jaká byla dříve řemesla.

Stručná historie

Život v Třebíči se začal psát díky benediktinským mnichům, kteří v roce 1101 postavili klášter. V patnáctém století se tu dokonce zastavil syn Jiřího z Poděbrad Viktorín, kterého obléhal uherský král Matyáš Korvín. V šestnáctém století došlo k velké přestavbě kláštera na renesanční zámek a usadili se zde Valdštejnové, kteří pokračovali také v barokních úpravách.

Virtuální prohlídky

Zdroj: Vysočina Tourism
Foto: Vladimír Kunc a Tomáš Bartůšek

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/vysocina/8812-zamek-a-muzeum-vysociny-trebic