Výlety s dětmi

Pevnost Josefov

Výlety s dětmi

Pevnost Josefov

Pevnost Josefov
  • Druh zábavy: prohlídka pevnosti, zážitkové prohlídky pro děti
  • Doporučený věk dětí: 5+
  • Adresa: Rudé armády 109, Josefov, Česká republika

Popis

V 18. století, v době habsburské monarchie, byla na soutoku řek Labe a Metuje postavena rozsáhlá pevnost Josefov. Jedná se o jeden z nejrozměrnějších podzemních komplexů v Evropě, labyrint chodeb měřil přes 45 km.

Během prohlídky pevnosti projdeme podzemními chodbami a prohlédneme si obytné kasematy, které sloužily k ubytování vojáků – dělostřelců. V lapidáriu jsou k vidění originály soch od Matyáše Bernarda Brauna. V nabídce je několik typů prohlídek, při nichž navštívíme různé bastiony, které se vzájemně prolínají. Každá prohlídka má navíc svoji samostatnou výstavu, která se zaměřuje na určité téma pevnosti Josefov. Možné je spatřit dělostřelecké munice a kanóny, projekční plány či artefakty vztahující se k historii pevnosti. Lze nahlédnout do ošetřovny bastionu a seznámit se též se zdravotnickým prostředím i vybavením za světových válek. Prohlídka Revelin XIV nám kupříkladu přiblíží střední obranné pásmo pevnosti v hradním příkopu. 

Pro skupiny dětí jsou lákavé zážitkové prohlídky s plněním úkolů. O letních prázdninách probíhají kostýmované prohlídky. 

Velmi zajímavá je i samotná procházka okolo venkovní části pevnosti nebo návštěva Vojensko-historického muzea na hlavním náměstí v Josefově.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/vychodni-cechy/873-pevnost-josefov