Výlety s dětmi

Naučný okruh Lanškrounské rybníky

Výlety s dětmi

Naučný okruh Lanškrounské rybníky

Naučný okruh Lanškrounské rybníky
  • Trasa výletu: okruh po převážné části naučné stezky Lanškrounské rybníky u Lanškrouna
  • Celková délka trasy: 5 km
  • Terén: rovinatý až kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Na tomto výletě projdeme značnou část naučné stezky Lanškrounské rybníky.

Naučná stezka Lanškrounské rybníky vede stejnojmenným přírodním parkem na okraji východočeského města Lanškroun. Ve vycházkovém okruhu je umístěno 8 tabulí seznamujících se zdejším územím. Okolí Lanškrounských rybníků je významnou ornitologickou lokalitou s výskytem zvláště chráněných druhů ptáků (bekasiny otavní, orlovce říčního, čápa černého a bílého, bukáčka malého aj.) Žije zde i kriticky ohrožený druh – bobr evropský. Oblast je cenná i z botanického hlediska, na části území přírodního parku byla vyhlášená evropsky významná lokalita Natura 2000, předmětem ochrany jsou především jasanovo-olšové lužní lesy.

Trasa výletu

Počátečním místem vycházkového okruhu okolím Lanškrounských rybníků je rekreační oblast Obora v Lanškrouně.  Zaparkujeme na rozcestí Obora – tábor u Olšového rybníka a vydáme se po jeho východním břehu. U přístřešku je možné odbočit doprava k ornitologické pozorovatelně, ze které je pěkný pohled na Dlouhý rybník a lze odtud sledovat vodní ptactvo. Vrátíme se k přístřešku a podél Olšového rybníka dorazíme k lávce přes Ostrovský potok. Přejdeme ji a blížíme se k chatové osadě.

Za osadou objevíme další přístřešek s lanovým hřištěm pro děti. Po značce naučné stezky obejdeme severní část Pšeničkova rybníka, až se dostaneme k Eduardovu prameni, který v roce 1861 věnovala Střelecká společnost veliteli ostrostřelců a prvnímu hejtmanovi - Eduardovi Erxlebenovi. Odtud zabočíme doprava ve směru ke Slunečnému rybníku.

Po obejití téměř celého rybníka naše cesta vede na vrch Kypuš (450 m). Nad bývalou sjezdovkou se vypíná rozhledna s dřevěným vyhlídkovým ochozem a kamennou podezdívkou. Je vysoká 8,6 metrů a poskytuje výhled na severovýchod omezený vzrostlými stromy. Zanedlouho scházíme po okrajové části osady Obora zpět k zaparkovanému autu na rozcestí Obora – tábor.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/orlicke-hory/8625-vychazkovy-okruh-okolim-lanskrounskych-rybniku