Výlety s dětmi

S kočárkem Soutěskou k Dívčím hradům

Výlety s dětmi

S kočárkem Soutěskou k Dívčím hradům

S kočárkem Soutěskou k Dívčím hradům
  • Trasa výletu: z Klentnice přes Soutěsku na zříceninu hradu Děvičky
  • Celková délka trasy: 8 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (posledních 150 m nesjízdných)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Pavlovské vrchy na jižní Moravě, na nichž byla vyhlášená CHKO Pálava, patří k nejatraktivnějším turistickým cílům na Moravě. Pro rodiny s kočárkem máme tip na výlet tzv. Soutěskou k Dívčím hradům a zpět. Pozor, závěrečný výstup na zříceninu (cca 150 m) není sjízdný pro kočárky, ale lze ho ve dvou osobách vynést anebo se u něho vystřídat.

Parkování

Výlet zahájíme na severním okraji obce Klentnice, kde se nachází placené parkoviště. Abychom nemuseli jít úvodní úsek po silnici, lze popojet autem blíže k Pavlovu. U silnice v blízkosti odbočky do lesa na červenou turistickou značku, se nalézá „plácek“, který můžeme využít k parkování. Nejedná se sice o oficiální parkoviště, ale auta tu běžně stojí.

Trasa výletu

Po napojení na červenou turistickou značku dorazíme na rozcestí Soutěska – pramen. Tam se vydáme do velmi mírného kopce po zelené takzvanou Soutěskou, která vede po sníženině na hlavním hřebeni Pavlovských vrchů, na rozcestí Nad Soutěskou. Cestu nám po pravé straně vroubí vápencové skály. Odtud pokračujeme po zpevněné lesní cestě s téměř rovinatým profilem, držíme se modré značky. Po necelých dvou kilometrech pohodlné procházky dorazíme na rozcestí Dívčí hrad, kde se sbíhá několik turistických značek. Z následujícího rozcestí se po červené vrcholové odbočce dostaneme k samotným útrobám hradu. Čeká nás strmý, za to však krátký výstup. Ještě, než prozkoumáme pozůstatky této mohutné zříceniny, cesta nás zprvu zavede na vyhlídku, ze které se nabízí krásný rozhled do okolí, obzvlášť pak na vodní nádrž Nové Mlýny a vinařskou obec Pavlov rozprostírající se přímo pod námi. Poté si můžeme projít zříceninu. Až se vydáme cestou zpět, těsně před rozcestím pod hradem zabočíme doleva a dojdeme k dalším zbytkům hradu, kde se nalézá vyhlídka. Kromě úchvatných výhledů do krajiny poskytuje i pěkný pohled na celou zříceninu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/8219-s-kocarkem-souteskou-k-divcim-hradum