Výlety s dětmi

Cyklistický výlet v okolí Jablonného v Podještědí

Výlety s dětmi

Cyklistický výlet v okolí Jablonného v Podještědí

Cyklistický výlet v okolí Jablonného v Podještědí
  • Trasa výletu: okruh z Jablonného v Podještědí přes zámek Lemberk, Janovice v Podještědí, Zdislavu, Jítravu, Bílé kameny, Rynoltice, Polesí, Kněžice a Lvovou
  • Celková délka cyklotrasy: 30 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ne

Popis

Pestrý okružní výlet nás provede kouzelnou přírodou Lužických hor v okolí Jablonného v Podještědí i k jedné z dominant  tohoto kraje - zámku Lemberk. Trasa není vyloženě náročná, ale vyskytují se na ní občasná stoupání. Terén je různorodý - asfaltové, lesní a z malé části i nezpevněné cesty, proto nedoporučujeme výlet s cyklovozíky. Některé úseky jsou po veřejných komunikacích s malým provozem.

Parkování

Vůz  lze nechat v Jablonném v Podještědí (městská část Markvartice) v blízkosti Markvartického rybníka.

Průběh trasy

Zajímavosti po cestě

Zámek Lemberk: Uvnitř zámku se největší pozornosti těší kaple, sál se vzácným kazetovým stropem s malovanými výjevy z Ezopových bajek, vrchnostenská kancelář a černá kuchyně. Prohlídky jsou vhodné spíše pro starší děti.

Skalní útvar Bílé (Sloní) kameny u Jítravy: Nalézají se po pravé straně od silnice z Liberce ve směru do Rynoltic (u čerpací stanice Robin Oil). Pískovcové útvary připomínající z dálky sloní stádo mají díky příměsi kaolinu téměř bílou barvu. Po vytesaných schodech se dá vylézt na vrcholovou plošinu, která nabízí pěkný výhled, pro děti je výstup nebezpečný. 

Osada Polesí, skalní útvar a vyhlídka Havran: Nad malebnou osadou s nádhernými chalupami, která je součástí obce Rynoltice, se nalézá skalní vyhlídka Havran. Úplně až na ní se s kolem nedostaneme, ale můžeme se u hlídání kol vystřídat nebo je uzamknout, odbočka z obce na vyhlídku je jen 350 metrů po modré turistické značce.

Zdislavina studánka: Najdeme ji na pěší stezce kolem zámku Lemberk v údolí Panenského potoka, mezi parkovištěm pod zámkem a Markvartickým rybníkem. Dle pověsti studánku vyhloubila sama Zdislava z Lemberka a zázračnou vodou léčila nemocné. Nad studánkou stojí empírový gloriet.

Občerstvení

občerstvení na zámku Lemberk, restaurace U Podkovy v Jítravě, restaurace U Budulínka v Polesí, restaurace Lemberk ve Lvové

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/luzicke-hory/7858-cyklisticky-vylet-v-okoli-jablonneho-v-podjestedi