Výlety s dětmi

Procházka Babiččiným údolím

Výlety s dětmi

Procházka Babiččiným údolím

Procházka Babiččiným údolím
  • Trasa výletu: z České Skalice Babiččiným údolím - přes Ratibořice ke zřícenině hradu Rýzmburk a Rýzmburskému altánu a zpět
  • Celková délka trasy: 14 km
  • Terén: rovinatý, na závěr mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Babiččino údolí je krásným místem, kam se můžeme vydat na příjemnou procházku s kočárkem, větším dětem se přiblíží nejznámější literární dílo Boženy Němcové.

Zaparkujeme v České Skalici. Vyrazíme po modré turistické značce souběžně vedoucí s naučnou stezkou Babiččino údolí, která seznamuje se zdejší florou a faunou a především místem, kde budoucí spisovatelka Božena Němcová prožila svoje dětství. Stezka začíná v části Malá Skalice u Barunčiny školy v ulici Boženy Němcové, odtud pokračuje do ulice Edvarda Beneše (silnice II/304) po mostě přes Úpu, kolem Maloskalické tvrzeMuzea Boženy Němcové. Od muzea ujdeme 300 metrů a napojíme se na červenou turistickou značku.

Brzy opouštíme město. Po 2,5 kilometrech chůze po naučné stezce jsme u Loveckého pavilonu a po dalším půl kilometru u zámku Ratibořice. Dále červená značka vede kolem Ludrova mlýna a sousoší Babičky s dětmi.

Pokračujeme přes Staré Bělidlo a kolem Viktorčina splavu. Na rozcestí „Bílý most“ přejdeme přes řeku a následujeme po silničce červené a žluté turistické značení. Na rozcestí „Pohodlí“ se značky rozdělují, my se držíme žluté turistické značky a mírně stoupáme dále po asfaltové cestě (cyklotrasa 4057). Po necelém kilometru žlutá značka zabočuje doleva na lesní cestu, my pokračujeme po cyklotrase (již mimo NS), která se po cca 300 metrech odklání vpravo. Cestou vlevo dorazíme na rozcestí "Rýzmburk - Altán", k Rýzmburskému altánu a zřícenině hradu Rýzmburk. Z původního středověkého hradu se dochovaly zbytky zdí, brána a historická sklepení. Rýzmburský altán pochází z 18. století. Zpět do České Skalice se vrátíme po stejné cestě.

Kulturní akce v Babiččině údolí

V průběhu roku se v Babiččině údolí pořádá velké množství kulturních akcí, kdy se při procházce parkem či údolím můžeme setkat s postavami z „Babičky“ i s „Babičkou“ samotnou, konají se zde také koncerty, řemeslné trhy apod. K zámku Ratibořice lze také dojet autem, parkoviště se nachází v areálu zámku.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/647-prochazka-babiccinym-udolim