Výlety s dětmi

Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála

Výlety s dětmi

Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála

Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála
  • Druh zábavy: prohlídka jeskyně
  • Doporučený věk dětí: 6+
  • Adresa: Josefov, Habrůvka, Česká republika

Popis

Jeskyně Býčí skála ve středu CHKO Moravský kras se nalézá v Josefovském údolí mezi městečky Adamov a Křtiny. Společně s Rudickým propadáním tvoří po Amatérské jeskyni druhý nejdelší jeskynní systém v České republice.

Zajímavosti o Býčí skále

Jeskyni navštívil  7. září 1804 císař František I. a jeho žena. Několikrát do prostor jeskyně zavítal též majitel zdejšího panství Alois z Lichtenštejna. Býčí skála je známá nálezem sošky bronzového býčka bratranci Felklovými v roce 1869. Doktor Jindřich Wenkel zde v roce 1872 provedl velkolepé archeologické vykopávky 40 koster a množství předmětů z doby železné (haltštatské). V roce 1920 byla objevena Nová Býčí skála s tokem Jedovnického potoka. Za druhé světové války nacisté využívali vstupní prostory jako podzemní továrnu, přičemž došlo k nenahraditelnému poškození jeskyně. Pro děti bude jistě zajímavá informace, že přímo v jeskyni filmaři natáčeli pohádku Korunní princ a v jejím okolí pohádku Sněžný drak.

Prohlídka jeskyně Býčí skála se speleologem - vhodná i pro rodiny s dětmi

Auto je možné zaparkovat u silnice přímo před Býčí skálou. Dny otevřených dveří se konají jen ve vybraných dnech, jež jsou k dispozici na oficiálních stránkách (odkaz níže). V období od 1. 10. do 30. 4. je z důvodů zimoviště netopýrů jeskyně uzavřena. U domečku před Býčí skálou, který je zázemím pro speleology, se scházejí zájemci o prohlídku.

Jeskyňář nás poté provede zpřístupněnými prostorami této unikátní přírodní lokality. Dozvíme se mnoho zajímavého z historie jeskyně, o životě v jeskyni a jeskyňářství vůbec. Prohlídka trvá cca 90 minut. V jeskyni je vysoká vlhkost a teplota kolem 9 °C. I v létě je dobré se teple obléci. Cesty jsou upravené (ne však betonové), místy kluzké, proto se bude hodit pevná sportovní obuv. Přilby s osvětlením nám budou zapůjčeny. Trasa podzemním terénem není fyzicky náročná, je s častými zastávkami, bez problémů ji zvládnou i děti. Vstupné je dobrovolné.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/atrakce-zabava/jizni-morava/5984-dny-otevrenych-dveri-v-jeskyni-byci-skala