Výlety s dětmi

Hrad a zámek Horšovský Týn s rozsáhlým parkem a výstavou kostýmů z českých pohádek

Výlety s dětmi

Hrad a zámek Horšovský Týn s rozsáhlým parkem a výstavou kostýmů z českých pohádek

Hrad a zámek Horšovský Týn s rozsáhlým parkem a výstavou kostýmů z českých pohádek
  • Trasa výletu: prohlídka hradu a zámku Horšovský Týn, procházka zámeckým parkem
  • Celková délka trasy: 4 km (okruh zámeckým parkem), parkoviště před vstupní bránou
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (v zámeckém parku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v zámeckém parku)

Popis

Původem biskupský raně gotický hrad z poloviny 13. století přestavěný na renesanční zámek nyní tvoří výraznou dominantu městské památkové rezervace v Horšovském Týně.

Z původního hradu se dochovaly sklepy, palác, kaple, část bývalé falce, zbytky hradeb a příkopů. Součástí areálu hradu a zámku je rozsáhlý přírodně krajinářský park s rybníky a historickými stavbami. Placené parkoviště se nalézá před vstupní bránou hradu. Na nádvoří se dostaneme až po zakoupení vstupenky na některý z návštěvních okruhů. Vidět jej ale můžeme i přes zamřížovanou bránu z hradního průčelí.

Prohlídky

Zámecký park

Zámek Horšovský Týn obklopuje velmi zajímavý park o rozloze téměř 40 ha, který nabízí příjemnou procházku, během níž se návštěvníci seznámí s různými druhy listnatých a jehličnatých stromů a také s několika historickými stavbami. V dolní části se nachází 2 rybníky, kolem nichž vedou upravené cesty pro pěší. Horní části dominují tři stavby – Loretánská kaple, která byla první stavbou tohoto druhu v Čechách, Gloriet a Letohrádek, dříve nazývaný Vdovský dům.

Parkem vede naučná zhruba hodinová stezka, která představí 73 různých druhů dřevin. Procházku návštěvníkům letos poprvé zpestří pravidelná vystoupení sokolníka se stanovištěm u Vdovského domu. Vystoupení budou probíhat každou neděli během letních prázdnin.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/plzensko/5742-hrad-a-zamek-horsovsky-tyn