Výlety s dětmi

Muzeum Českého ráje, Turnov

Výlety s dětmi

Muzeum Českého ráje, Turnov

Muzeum Českého ráje, Turnov
  • Druh zábavy: expozice klenotnictví, mineralogie, kamenářství, sklářství, zlatnictví, lidové kultury Pojizeří, historie, archeologie a malířství.
  • Doporučený věk dětí: 11+
  • Adresa: Skálova 73, Turnov, Česká republika

Popis

Muzeum Českého ráje v Turnově nabízí ve svých stálých expozicích několik odborných oddělení, a to z oblasti klenotnictví, mineralogie, kamenářství, sklářství, zlatnictví, lidové kultury Pojizeří, historie, archeologie a malířství.

V expozici soustředěné na klenotnictví spatříme šperky, nádoby z drahých kamenů a stříbrnické tepané práce z let 1891 - 1954, jenž jsou prací studentů odborné školy nesoucí v současnosti název Střední uměleckoprůmyslová a Vyšší odborná škola v Turnově. Pohled na třpytící se klenoty určitě potěší i dětské oko.

V oddělení mineralogie si prohlédneme minerály, drahé kameny, zkameněliny obojživelníků v pískovci nebo hornickou štolu znázorňující těžbu drahých kamenů dolováním. Budeme obeznámeni s tím, jak naše planeta funguje a jejími jednotlivými procesy na povrchu i uvnitř v zemském jádru.

V Kamenářském domě navštívíme expozici pojmenovanou „Kamenářství a sklářství v díle Josefa Václava a Jany Scheybalových“. Výstava se zaměřuje, jak už samotný název napovídá, na dvě typická řemesla tohoto regionu, kamenářství a sklářství. Kamenářský dům je replikou (z r.2010) posledního roubeného domu č.p. 19 z počátku 19. století, který v Turnově stál. Dále zde najdeme ukázky dalších tradičních řemesel Turnovska – zlatnictví a šperkařství.

Milovníky historie upoutá expozice přibližující kulturní dějiny, historické události i významné osobnosti Turnovska a jeho okolí.

Kromě nejstarších archeologických nálezů expozice archeologie v posledních letech prezentuje těžbu a zpracování metabazitu v mladší době kamenné.

Oblíbeným exponátem se stal jedinečný obraz – Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou namalovaný V. Bartoňkem, K.V. Maškem a V. Jansem podle předlohy Mikoláše Alše.

Pod správu Muzea Českého ráje v Turnově spadá skanzen lidové architektury, domácí tvorby a zvyků Pojizeří s názvem Dlaskův statek ležící 3 km od Turnova, v obci Dolánky. Zastoupení lidové kultury uvidíme i ve stálé expozici Muzea Českého ráje v Turnově.

Muzeum Českého ráje v Turnově doporučujeme navštívit rodinám se staršími školou povinnými dětmi. Na Dlaskův statek můžeme zajít i s mladšími dětmi.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/severni-cechy/552-muzeum-ceskeho-raje-turnov