Výlety s dětmi

Zřícenina hradu a historicko-řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu a historicko-řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk

Zřícenina hradu a historicko-řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk
  • Trasa výletu: na zříceninu hradu Šelmberk v historicko-řemeslně vzdělávacím centru
  • Celková délka trasy: 500 m
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky (pouze ve venkovním areálu, kromě vnitřních prostor)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (pouze ve venkovním areálu, kromě vnitřních prostor)

Popis

Zřícenina hradu Šelmerk se vypíná 3 kilometry severně nad obcí Mladá Vožice. Auto je možné nechat na bezplatném parkovišti u zříceniny. V místech, kde se zřícenina hradu Šelmberk nalézá, bylo zřízeno historicko-řemeslně vzdělávací centrum, jenž provozuje sdružení Danar. Centrum se snaží veřejnosti přiblížit vztahy mezi hradem a podhradím, v rámci programů, vzdělávacích pobytů, seminářů a exkurzí představuje historická řemesla. Cílem dlouhodobého projektu je vybudování sedmi dílen.

V současné době se zatím v areálu centra u zříceniny Šelmerk nachází bylinná zahrada, která je ukázkou tzv. přírodní zahrady splňující kritéria ekologického hospodaření. K vidění jsou také volné repliky venkovské pece na chleba z 15. - 16. století, kovárny z 15. - 16. století a hrnčířské pece z 15. století. Budova hájovny slouží správě areálu, jako zázemí pro činnost sdružení DANAR a ubytovací zařízení pro účastníky programů. Zhotovena byla i letní scéna a lukostřelnice.

Po zakoupení vstupenky v hlavní budově (hájence) nám bude zapůjčen klíč na hradní věž, ze které se nabízí výhled do okolí a do areálu hradu. Z původní stavby se do dnešních dní zachovala okrouhlá věž, pozůstatky renesančního paláce s okenními klenbami, skrovné zbytky gotického paláce, sklepení a studna.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/posazavi/4384-zricenina-a-historicko-remeslne-vzdelavaci-centrum-selmberk