Výlety s dětmi

Okruh z Jeleních Vrchů přes Plešné jezero a podél Schwarzenberského kanálu

Výlety s dětmi

Okruh z Jeleních Vrchů přes Plešné jezero a podél Schwarzenberského kanálu

Okruh z Jeleních Vrchů přes Plešné jezero a podél Schwarzenberského kanálu
  • Trasa výletu: z Jeleních Vrchů k Plešnému jezeru, zpět přes Říjiště a podél Schwarzenberskému kanálu
  • Celková délka cyklotrasy: 21 km
  • Terén: kopcovitý, zčásti rovinatý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Z Jeleních Vrchů k Plešnému jezeru

Výchozím místem, odkud se na kole nejpohodlněji dostame k Plešnému jezeru, jednomu z pěti ledovcových jezer na české straně Šumavy, je osada Jelení Vrchy. Auto je možné nechat na placeném parkovišti u dolního portálu vodního tunelu Schwarzenberského kanálu. Odtud, z nadmořské výšky 890 m, je nutné vystoupat do 1090 m, tj. překonat 200 výškových metrů.

Přejedeme přes kopec k hornímu portálu vodního tunelu a následující 2 km vedou po rovině podél Schwarzenberského kanálu (červená cyklotrasa 1023). Na rozcestí „Hučina – potok“ odbočíme vlevo na bílou a zelenou cyklotrasu (1029 a 1028) a asi 700 metrů mírně stoupáme. Poté se tyto dvě cyklistické cesty rozdělují – my pokračujeme rovně po bílé cyklotrase 1029 a od rozc. "U Střížky" poměrně prudce stoupáme směrem k Plešnému jezeru – (nejen) méně zdatné děti zde budou kolo tlačit. Naštěstí stoupání není příliš dlouhé a postupně se zmírňuje, zanedlouho se před námi ukáže Plešné jezero a nad ním nejvyšší vrchol české části Šumavy – Plechý (1.378 m n. m.).

Od Plešného jezera přes Říjiště ke Schwarzenberskému kanálu a zpět do Jeleních Vrchů

Po odpočinku u Plešného jezera se vrátíme na rozcestí U Stříšky, odbočíme doprava na zelenou cyklotrasu 1028. Střídavě pozvolna klesáme a stoupáme na rozcestí „Rakouská cesta – Řijíště“, kde se nachází bufet. Odtud po modré cyklotrase 1026 sjíždíme při toku Koňského potoka k Schwarzenberskému plavebnímu kanálu na rozcestí „Rossbach“. Všimneme si tu zajímavé technické stavby – akvaduktu, kterým Schwarzenberský kanál překonává Koňský potok. Dáme se doleva a pokračujeme podél Schwarzenberského kanálu (červená cyklotrasa 1023) zpět do Jeleních Vrchů. Cestou uvidíme Jezerní smyk, který přiváděl vodu do kanálu směrem od Plešného jezera. Na místě křížení Schwarzenberského kanálu s Jezerním potokem stojí Rossenauerova kaple, která svým názvem odkazuje na zakladatele kanálu Josefa Rossenauera. Původní boží muka byla na počátku 20. století obestavěna dřevěnou kaplí. Uvnitř kaple se nalézá obraz Korunovace Panny Marie od akademického malíře Jana Vachudy z roku 2000. Místo je opředeno řadou lidových pověstí.

V Jeleních Vrších stojí k navštívení expozice věnovaná Schwarzenberskému plavebnímu kanálu, kde je mimo jiné zajímavý interaktivní model. Možnosti občerstvení tu jsou v bufetech s venkovním posezením.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/sumava/4089-okruh-z-jelenich-vrchu-pres-plesne-jezero-a-podel-schwanzenberskeho-kanalu