Výlety s dětmi

Ze Sněžky přes Luční boudu a Richtrovy boudy do Pece pod Sněžkou

Výlety s dětmi

Ze Sněžky přes Luční boudu a Richtrovy boudy do Pece pod Sněžkou

Ze Sněžky přes Luční boudu a Richtrovy boudy do Pece pod Sněžkou
  • Trasa výletu: kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na horu Sněžku, ze Sněžky přes Slezský dům, Úpské rašeliniště, Luční boudu, Památník obětem hor, Výrovku a Richtrovy boudy zpět do Pece
  • Celková délka trasy: 13 km
  • Terén: kopcovitý (z kopce)
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (upravená trasa - místy kamenitá)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (upravená trasa - místy kamenitá)

Popis

Výlet odstartujeme v horském městě Pec pod Sněžkou, které leží v malebném údolí řeky Úpy pod nejvyšší českou horou Sněžkou (1.603 m). Auto necháme na placeném parkovišti P3 u kaple Panny Marie a vydáme se k dolní stanici lanové dráhy na Sněžku. Abychom nemuseli jít po silnici, hned za parkovištěm vlevo se napojíme na interaktivní stezku se zábavnými úkoly a otázkami zaměřenými na Krkonoše. Tato stezka je ukončena dětským hřištěm pod nástupištěm kabinkové lanovky na horu Sněžku. Lanovkou se dopravíme až na vrchol Sněžky s mezistanicí na Růžové hoře. V provozu je celý rok. Níže popsaný okruh se dá absolvovat i s terénním kočárkem, přikládáme extra mapu pro kočárky. Bohužel úsek mezi Sněžkou a Luční boudou je poměrně nekvalitní a jízda s kočárkem vyžaduje více trpělivosti.

Sněžka, Slezský dům a Úpské rašeliniště

Poté, co se pokocháme panoramatickými pohledy z vrcholu Sněžky na českou a polskou část Krkonoš, navážeme na červenou turistickou značku na polské straně. Po skalnatém terénu klesáme k polské turistické chatě „Slezský dům“ (polsky Dom Śląski). Asi v půli cesty se po levé straně nalézá oplocené vyhlídkové místo poskytující pěkný pohled na okolní vrcholky a do hlubokého Obřího dolu. Tento úsek není sjízdný pro kočárky. Dá se mu vyhnout po dlážděné cestě, která vede z vrcholu nejdříve společně s červenou značkou po českém území k rozcestí Jubilejní cesta a poté pokračuje po polském území (modrá značka) k Slezskému domu.

U Slezského domu je rozcestí Obří sedlo, od něhož vyrazíme po modré turistické značce. Po česko – polské hranici na trase NS Dědictví doby ledové míříme k Luční boudě. Na kraji Úpského rašeliniště, největšího vrchovištního rašeliniště v Krkonoších, se odkláníme od hranice na českou stranu. Cestu mezi vzrostlými kosodřevinami střídá povalový chodník přes rašeliniště.

Luční bouda

Na Luční boudě si můžeme odpočinout a dát si něco dobrého na zub. Luční bouda (1.410 m) tu v různých proměnách stojí již od 17. století, je nejstarší horskou chatou na krkonošských hřebenech a jednou z největších v Evropě. Má vlastní nejvýše položený pivovar ve střední Evropě, který vaří několik druhů piva „Paroháč“.

Památník obětem hor, turistická chata Výrovka a Richtrovy boudy

Naše putování krkonošskou krajinou pokračuje vzhůru po červené turistické značce do sedla mezi Studniční a Luční horou k Památníku obětem hor. Odsud sestoupíme k turistické chatě Výrovce, která nabízí tradiční českou kuchyni. Asi 250 metrů nad chatou se po pravé straně nachází odbočka na „Vyhlídku nad Výrovkou“, která otevírá pohled na Stoh, Špindlerův Mlýn, Horní Mísečky, Kotel, Zlaté návrší, Violík, Vysoké kolo a Kozí hřbety. Od chaty Výrovky nás čeká klesání po zelené turistické značce k Richtrovým boudám. Od Luční boudy až na Richtrovy boudy jdeme po asfaltové silničce. Po případné ochutnávce krkonošských specialit či zaskotačení dětí na zdejším hřišti se rozhodneme, po jaké trase se vrátíme do Pece pod Sněžkou. Variant je hned několik. Nejpohodlnější z nich je asfaltová cyklotrasa K1A, která vede až do centra Pece pod Sněžkou.

Návrat do Pece pod Sněžkou přes Zelený důl

My jsme si v tomto výletu zvolili náročnější, za to však turisticky zajímavější trasu „Zeleným dolem“. Od Richtrových bud se držíme červené turistické značky, která zanedlouho z asfaltky odbočuje vpravo do lesa a strmě spadá do Zeleného dolu. Jdeme podél Divokého potoka a po asi 800 metrech se na rozcestí Zelený důl napojíme na asfaltovou cestu. Po chvíli chůze podél Zeleného potoka objevíme vpravo odbočku na Liščí vodopád. Menší víceramenný vodopád je pěkně vidět z dřevěného můstku. Pod vodopádem dochází k soutoku Liščího a Zeleného potoka. Pokračovat lze po asfaltce až do centra Pece pod Sněžkou, anebo po námi vybraném žlutém místním značení. Úzká lesní cesta kopírující tok Zeleného potoka nás dovede na jižní okraj Pece pod Sněžkou – do tzv. Bukového Údolí. Najdeme tu odpočinkový přístřešek s dětským hřištěm.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krkonose/3279-ze-senezky-pres-lucni-boudu-a-richtrovy-boudy-do-pece-pod-snezkou