Výlety s dětmi

Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem

Výlety s dětmi

Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem

Posázavskou stezkou mezi Pikovicemi a Kamenným Přívozem
  • Trasa výletu: vlakem z Petrova u Prahy do Kamenného Přívozu, pěšky Posázavskou stezkou do Pikovic a Petrova
  • Celková délka trasy: 11 km (v jednom směru)
  • Terén: převážně rovinatý, střídavé stoupání a klesání, občas schody
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (občas nutné přenášet)

Popis

Tento pěší výlet vede romantickou krajinou Posázaví, takzvanou Posázavskou stezkou. Trasa našeho výletu prochází chatovou oblastí po levém břehu řeky Sázavy s pěknými vyhlídkami. Stezka střídavě klesá a stoupá, je vedena po lesních a šotolinových cestách i po kamenných stupních. Vzhledem k tomu, že je trasa v jednom směru dlouhá asi 11 km, využijeme s dětmi vlakového spojení mezi Petrovem a Kamenným Přívozem.

TRASA VÝLETU

Autem se dopravíme do Petrova u Prahy, kde zaparkujeme v ulici K Nádraží (u rozcestí „Hřebena“). Sestoupáme prudký kopec na vlakové nádraží. Zastávku tu má takzvaný „Posázavský pacifik“, který vyjíždí z pražského Braníka, takže Pražané se mohou na výlet vydat rovnou z hlavního města. Během jízdy vlakem z Petrova se nám otevírají krásné pohledy do údolí řeky Sázavy sevřeného z obou stran skalnatými útesy. Nevšedním zážitkem je přejezd po 48 metrů vysokém železničním viaduktu z roku 1901 - „Žampašském mostě“. Vystoupíme v Kamenném Přívozu, napojíme se na červenou turistickou značku, které se budeme držet celý výlet a zahájíme 11 kilometrové putování posázavskou krajinou.

Přes vyhlídky

Nejprve klesneme k Sázavě, přejdeme most na druhý břeh řeky a začneme stoupat, zpočátku po silnici, po chvíli zabočíme vlevo do chatové oblasti a vzdálíme se od řeky. Kráčíme po úbočí, odkud se nabízejí pěkné pohledy z vyhlídek. „Žampašská vyhlídka“ poskytuje podívanou na železniční viadukt, po němž jsme jeli vlakem. „Raisova vyhlídka“, pojmenovaná po známém českém spisovateli, který ji rád navštěvoval, otevírá unikátní pohled do údolí řeky Sázavy. Rozhled z dalšího vyhlídkového místa je z velké části omezen vzrostlými stromy. Z nejznámější „Klimentovy vyhlídky“ je vidět zákruta řeky, na níž můžeme sledovat plující vodáky. Vyhlídka získala název po Josefu Klimentovi (1858 – 1938), učiteli, dlouholetém pracovníkovi KČT a autorovi turistických průvodců.

Údolím Sázavy

Sejdeme do údolí a pokračujeme nádhernou přírodou podél řeky směrem do Pikovic. Projdeme pod vrcholem Medník, kde na jaře roste vzácná rostlina kandík psí zub. Cestou nás jistě uchvátí mohutná skaliska, na kterých se vyjímají trampské chatky, z nichž byla řada pojmenována. Zanedlouho dorazíme k pamětní desce Posázavské stezky, chvilku tu můžeme posedět na skalnatém výběžku v řece. Na protějším břehu řeky se vypíná skalní útvar Pikovická jehla s dřevěným křížem na vrcholku. Dobře se odtud pozorují projíždějící vlaky.

Po chvíli dorazíme do trampské osady Pikovice. V blízkosti mostu přes řeku, v místech, kde se vyloďují vodáci, je možné výlet příjemně zakončit v místní cukrárně (vlevo od mostu asi 100 metrů). Po doplněné energii nás již čeká krátké stoupání na vlakové nádraží v Petrově. Automobilisté pokračují do strmého kopce k zaparkovanému vozu. Před odjezdem domů si tu mohou děti pohrát na hřišti či sledovat pasoucí se koně.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/posazavi/2139-posazavskou-stezkou-mezi-pikovicemi-a-kamennym-privozem