Výlety s dětmi

Muzejní zlaté štoly v blízkosti Jílového u Prahy

Výlety s dětmi

Muzejní zlaté štoly v blízkosti Jílového u Prahy

Muzejní zlaté štoly v blízkosti Jílového u Prahy
  • Druh zábavy: prohlídka historických štol
  • Doporučený věk dětí: 6+
  • Adresa: Dolní Studené a Borek, Jílové u Prahy, Česká republika

Popis

Okolí města Jílového u Prahy bylo odedávna zlatonosným důlním revírem. S již zaniklou těžbou zlata nás seznámí tři veřejnosti zpřístupněné historické štoly. V Kocourské rokli (3 km od Jílového) v Dolním Studeném se nalézají štoly sv. Josefa a sv. A. Paduánského vzdálené od sebe pouhých 120 metrů. Štolu Halíře najdeme za osadou Borek 4 km od Jílového.

Štola sv. Josefa představuje nejstarší ruční způsob dolování zlata, který se prováděl do 1. poloviny 17. století.

Štola sv. A. Paduánského ukazuje druhou etapu vývoje těžby zlata naposledy používanou v polovině 18. století. Návštěva této štoly je pouze pro fyzicky zdatné a dobrodružné povahy. Prohlídka vede ve dvou úrovních propojených žebříky v původním úzkém komíně. K výjimečnému zážitku přispívá také fakt, že štola není elektrifikována a musíme si svítit sami.

Štola Halíře je nejmladší ze tří zpřístupněných důlních děl. Jedná se o průzkumnou štolu konce 40. let 20. století, která byla ražena již moderním způsobem. Přístup je bezbariérový.

Takže, je na každém z nás, jaké prohlídce dáme přednost a jaký způsob dolování zlata nás bude nejvíce zajímat. Všechno nezbytné vybavení na prohlídku štol (helmy, pláště, svítilny) obdržíme při zakoupení vstupenky. Štoly jsou přístupné od dubna do října.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/muzea-vystavy-atrakce/stredni-cechy/2107-muzejni-zlate-stoly-v-blizkosti-jiloveho-u-prahy