Výlety s dětmi

Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Výlety s dětmi

Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy

Hrad Helfštýn – historický skvost střední Moravy
  • Trasa výletu: prohlídka hradu Helfštýn (komentované prohlídky, prohlídky bez průvodce, krátkodobé výstavy, prohlídka Široké hradby na I. nádvoří, výhled ze severní husitské věže)
  • Celková délka trasy: 1 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (po areálu hradu, kromě vnitřních expozic)

Popis

Helfštýn je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v Evropě. Má podobu rozsáhlé pevnostní stavby s množstvím věží, budov, bran a valů.

Poloha hradu, příjezd

Hrad Helfštýn se vypíná v zalesněném kopci nedaleko Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Autem lze přijet na placené parkoviště nalézající se 300 metrů pod vstupní bránou hradu. Od parkoviště k hradu vede asfaltová silnice.

Široká hradba

Hned v úvodu (při procházení I. bránou hradu) jsme svědky evropského unikátu – tzv. „Široké hradby“, která plnila funkci protidělostřelecké hradby. Prohlídka Široké hradby je za zvláštní poplatek mimo běžnou prohlídku hradu.

Prohlídka hradu

Hrad Helfštýn nabízí průvodcovské služby (1. 4. – 31. 10.). Při prohlídce hradu projdeme čtyřmi nádvořími. Zpřístupněné jsou vnitřní expozice historické mincovny, archeologie a uměleckého kovářství. Během komentované prohlídky je možné se kdykoli odpojit od skupinky návštěvníků a pohybovat se po areálu hradu ve vlastním tempu (vnitřní prostory s expozicemi jsou pouze za doprovodu průvodce). Severní husitská věž poskytuje výhled na hradní areál i do údolí řeky Bečvy, je přístupná celosezónně.

V hlavní turistické sezóně je v galerii na druhém nádvoří prostor pro výstavy. Vstup do areálu hradu je možný i v březnu a listopadu o víkendech. V této době je lepší si otevírací dobu ověřit a popřípadě i zamluvit.

Ostatní služby

Na hradě Helfštýn se v průběhu roku koná celá řada kulturních akcí. Na druhém nádvoří se nalézá prodejna suvenýrů a publikací a restaurace s venkovním posezením.

Na hradě Helfštýn má dlouholetou tradici prezentace uměleckého kovářství. Každoročně se poslední víkend v srpnu koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů HEFAISTON. Na tuto výstavu je po oba víkendové dny zajištěna kyvadlová autobusová doprava z Lipníku n. B. a zpět.

Trochu adrenalinu zažijeme nedaleko hradu v Outdoor centru Helfštýn.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/hana/2045-hrad-helfstyn-historicky-skvost-stredni-moravy