Výlety s dětmi

Hradčanský červený okruh na Českolipsku

Výlety s dětmi

Hradčanský červený okruh na Českolipsku

Hradčanský červený okruh na Českolipsku
  • Trasa výletu: okruh z Hradčan přes Kraví rokli, Měděný důl, Dlouhou rokli, kolem rybníků Držník a Hradčanský
  • Celková délka trasy: bez kočárku 10 km; s kočárkem 9 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: terénní kočárky (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Hradčanský červený okruh nás provede lesy v okolí obce Hradčany na Českolipsku. Na tomto výletě se potěšíme krásnými pohledy z Hradčanské vyhlídky (není součástí červeného okruhu), cestou můžeme sledovat zajímavé pískovcové útvary, zrelaxovat u rybníku Držník a u Hradčanského rybníku a na závěr okruhu si prohlédnout zvířátka v minizoo v Hradčanech. IC VLS v Hradčanech je uzpůsobeno dětským návštěvníkům, a tak stojí k nahlédnutí.

Popis trasy výletu bez kočárku

Hradčanský červený okruh zahájíme v Hradčanech u IC Vojenských lesů a statků, kde se nalézá parkoviště. Vyrazíme západním směrem po červených místních značkách. Od rozcestí Hradčanská vyhlídka – odbočka vystoupáme po modré turistické značce (na mapě není opraveno staré značení, stále zelená turistická značka) na Hradčanskou vyhlídku na Havraní skále, která poskytuje úchvatný rozhled.

Po návratu na červený okruh se od rozcestníku Hradčanská vyhlídka – odbočka asi po půl kilometru dostaneme na rozcestí Kraví rokle. Zabočíme vlevo do Kraví rokle. Obklopeni pozoruhodnými skalními útvary – Hradčanskými stěnami dorazíme na rozcestí Nad Kraví roklí, tam odbočíme vlevo do Měděného dolu. V místech, kde se Měděný důl křižuje s Uhelnou roklí, je rozcestí Dlouhá rokle. Odtud postupně vystoupáme na Popelový hřeben, jenž se nalézá na území NPR Břehyně – Pecopala. Projdeme krásným březovým hájem a roklí Kloctilka sestoupáme do míst, v nichž Uhelná rokle navazuje na Dlouhou rokli, kterou se po chvíli dostaneme k silnici č. 270 mezi Hradčany a Doksy. Přejdeme ji a po lesní cestě pokračujeme k rybníku Držník, který je součástí PR Hradčanské rybníky. Nachází se tu lavička, a tak se nabízí možnost udělat si zde pauzu a třeba posvačit.

Pár metrů od rybníku Držník se vrátíme po stejné trase a zabočíme vpravo na lesní cestu, která nás zavede do obce Hradčany, po pravici máme Hradčanský rybník. Na východním okraji Hradčan hned po opuštění lesa projdeme areálem mini zoologické zahrady Osamělá hvězda s domácími i lesními zvířaty a venkovním posezením. K IC je to odtud už jen 200 metrů.

Trasa pro terénní kočárky

Pro kočárky je nesjízdný výstup po modré turistické značce na Hradčanskou vyhlídku a úsek od rozcestí Dlouhá rokle přes Popelový hřeben. Výstupu na Popelový hřeben se lze vyhnout tím, že na rozcestí Dlouhá rokle odbočíme doleva a po lesní cestě projdeme Uhelnou roklí. Po 1,5 km se opět napojíme na Hradčanský červený okruh. Zbytek trasy je pro kočárky sjízdný, místy je horší terén.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskolipsko-a-machuv-kraj/2016-hradcansky-cerveny-okruh-na-ceskolipsku