Výlety s dětmi

Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí

Výlety s dětmi

Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí

Naučná stezka NPR Hůrka s unikátní Hranickou propastí
  • Trasa výletu: z parkoviště u železniční stanice Teplice nad Bečvou po naučné stezce NPR Hůrka k Hranické propasti, zřícenině hradu Svrčov a autocampingu v Hranicích
  • Celková délka trasy: 4 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Nedaleko Hranic na Moravě se nalézá oblast na rozhraní devonských vápenců a kulmských břidlic a drobů s jedinečnými krasovými jevy a vzácnou květenou - národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic. Rezervace byla vyhlášená v roce 1952 a je součástí tzv. Hranického krasu.

Po červené turistické značce vede rezervací naučná stezka NPR Hůrka. Největší pozoruhodností na stezce je Hranická propast s jezírkem, která je zabezpečena plotem. NS začíná na jihozápadním okraji rezervace - u železniční stanice „Teplice nad Bečvou“ a končí u autocampingu v Hranicích. Vůz můžeme nechat na parkovišti u vlakového nádraží v Teplicích nad Bečvou, v sezóně bylo hrazené. Trasa naučné stezky vede po lesních pěšinách, které nejsou vhodné pro jízdu s kočárky. Prvních 500 metrů k Hranické propasti NS stoupá serpentinami, od zříceniny hradu Svrčov klesá do Hranic, zbytek trasy vede po rovině.

Z informačních panelů na šesti zastaveních se dočteme o flóře a fauně Hranického krasu, Hranické propasti či o zřícenině hradu Svrčov. V místech s nepatrnými zbytky hradu se nalézá vyhlídka na lázně Teplice nad Bečvou.

Návrat do Teplic nad Bečvou je po stejné trase. Zpáteční cestu si lze zkrátit od rozcestí Na rozhraní po zelené turistické značce.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/hana/1976-naucna-stezka-npr-hurka-s-unikatni-hranickou-propasti