Výlety s dětmi

Výlet do západočeského Chebu – hrad a další zajímavosti

Výlety s dětmi

Výlet do západočeského Chebu – hrad a další zajímavosti

Výlet do západočeského Chebu – hrad a další zajímavosti
  • Trasa výletu: prohlídka chebského hradu, procházka městem přes náměstí Krále Jiřího z Poděbrad a sportovně - relaxační zónu Krajinka
  • Celková délka trasy: okruh městem cca 3,5 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (kromě některých částí hradu)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (kromě některých částí hradu)

Popis

Cheb leží v Karlovarském kraji na západě Čech. Je okresním městem se 40 obcemi. Na západě sousedí s Německem. Protéká jím řeka Ohře a prochází důležitá mezinárodní železniční trasa. Železniční stanice Cheb tvoří hraniční přechod s Německem.

Děti, které mají rády historii a hrady, by mohla zaujmout návštěva rozsáhlého hradu Cheb. Po prohlídce hradu lze dojít na náměstí Jiřího z Poděbrad v centu města, kde stojí k povšimnutí tzv. „Špalíček" – skupina 11 úzkých a vysokých kupeckých domů, jež začaly vznikat již ve 13. století. Na náměstí se dále nachází Muzeum Cheb s bohatou expozicí.

Ve městě Chebu se nalézá řada historických památek. Centrum bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Dokladem cennosti památek jsou zachované zbytky hradeb, chebský hrad, katolický farní kostel sv. Mikuláše na Kostelním náměstí, bývalý františkánský klášter na Františkánském náměstí a další významné stavby jako kostely, sochy, kaple a památníky.

Pod chebským hradem se na obou březích řeky Ohře rozkládá odpočinková a sportovní zóna Krajinka s dětskými a sportovními hřišti, lanovým centrem, cyklostezkou, vyhlídkovou věží a dalšími aktivitami a zajímavostmi pro děti i dospělé.

Chebský hrad

Při prohlídce chebského hradu je možné navštívit kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly z 12. století postavenou v tzv. štaufském stylu, který představuje spojení forem románského a gotického stylu. Tento jedinečný sloh římsko - německého rodu Štaufů nikde jinde u nás nenajdeme. Můžeme tu vystoupat po točitých schodech a nahlédnout do malé alchymistické laboratoře, která zde opravdu bývala.

Pěkný pohled na město Cheb nám poskytne Černá věž. K tomu je zapotřebí vystoupat po 109 schodech. Tato 18,5 metrů vysoká věž svůj název získala díky černému sopečnému tufu, z něhož byla postavena.

V barokních kasematách ze 17. století si prohlédneme výstavu zbraní, mučících i popravčích nástrojů.

Z hradního paláce se zachovalo pouze obvodové zdivo. Jeho východní polovinu zaujímal královský sál, na jehož stěnách si povšimneme trojice pětidílných románských oken s mramorovými sloupky.

Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad – městská památková rezervace

Jihovýchodním směrem asi 300 metrů od chebského hradu se dostaneme do centra města, které bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací, na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Naši pozornost tu jistě upoutá tzv. Špalíček, komplex 11 středověkých domů, jež postupně vznikaly již od 13. století. Na chebském náměstí poblíž Špalíčku se nalézá Pachelbelův dům, kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Dnes tu sídlí Muzeum Cheb.

Dále tu můžeme vidět Horní kašnu s kopií renesanční sochy Rolanda symbolizujícího tržní práva říšských měst a Dolní kašnu (před kavárnou Špalíček) s barokní sochou Divého muže chránícího zlatým kyjem městský znak.

Dominantou východní strany náměstí je barokní budova Nové radnice se sídlem městského úřadu a Galerie výtvarného umění v Chebu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/karlovarsko/1952-vylet-do-zapadoceskeho-chebu