Výlety s dětmi

Cyklotrasa Jedlová – Kamenický Šenov – Česká Lípa

Výlety s dětmi

Cyklotrasa Jedlová – Kamenický Šenov – Česká Lípa

Cyklotrasa Jedlová – Kamenický Šenov – Česká Lípa
  • Trasa výletu: vlakem z České Lípy do Jedlové, odtud na kole přes Kytlici, Polevsko, Kamenický Šenov zpět do České Lípy
  • Celková délka cyklotrasy: 36 km
  • Terén: převážně z kopce nebo po rovině
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Tato nenáročná cyklotrasa nás provede krásnou krajinou jihozápadní části Lužických hor. K výchozímu bodu - nádraží Jedlová se dopravíme vlakem z České Lípy, kterým vystoupáme 300 metrů (z cca 245 do 545 m n. m.) a vyhneme se tak s dětmi přílišnému stoupání v horách. Převážná část cyklotrasy je z mírného kopce, pouze v Kytlici a blízkém okolí jsou dvě stoupání v celkové délce 3,5 km, se kterými mohou mít menší děti potíže a budou muset případně kola vytlačit. Povrch trasy je z 90% asfaltový, na začátku jedeme po zpevněné lesní cestě. Cyklotrasa je vhodná i pro cyklovozíky.

Z Jedlové do Kytlice a Polevska

Z vlakového nádraží Jedlová krátce vystoupáme po lesní cestě vedeni zelenou a žlutou turistickou značkou k prvnímu rozcestí, kde odbočíme doleva na cyklotrasu 3013 a 3015. Po zpevněné lesní cestě sjíždíme z kopce, po chvilce přejíždíme železniční trať a pokračujeme k Malému a Velkému Jedlovskému rybníku a následně ke Hraničnímu rybníku. U něj zabočíme doprava na vedlejší silnici (cyklotrasa 21), po které postupně klesáme do Kytlice. V centru obce za dětským hřištěm zahneme doleva na silnici vedoucí do Nového Boru (cyklotrasa 211). Odtud na nás čeká největší stoupání celého výletu (cca 2,5 km), proto doporučujeme se nejdříve občerstvit v některé z místních restaurací.

Po zdolání kopce na rozcestí Jedličná sjíždíme do Polevska, kde cyklotrasa 211 odbočuje doprava a připravme se na další, naštěstí kratší stoupání (asi 1 km), navíc poslední v tomto výletu. Odměnou je pěkný pohled na část Lužických hor z vyhlídky u kapličky.

Panaromatická projížďka k Panské skále u Kamenického Šenova

Po 3 kilometrech pohodové jízdy s výhledy do krajiny jsme na východním okraji Kamenického Šenova. Přejedeme hlavní silnici a ocitneme se na parkovišti s informačním centrem a občerstvením pod známým čedičovým vrchem Panská skála neboli Varhany. Z parkoviště na Panskou skálu je to pouhých 100 metrů. Tento unikátní skalní útvar je nejkrásnější ukázkou sloupcové odlučnosti čediče u nás.

Cyklostezkou Varhany do České Lípy

Kousek za Panskou skálou se napojíme na nedávno vybudovanou cyklostezku Varhany. Cyklostezka o délce 17 km byla postavena na trase původní železnice z Kamenického Šenova do České Lípy a má téměř konstantní mírný sklon. Skoro až do České Lípy takřka nemusíme šlapat, občas projedeme obcí nebo překřížíme silnici.

Na okraji České Lípy cyklostezka končí, vedeni značkami cyklotrasy 3054 projedeme městem až k vlakovému nádraží.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/luzicke-hory/1930-cyklotrasa-jedlova-kamenicky-senov-ceska-lipa