Výlety s dětmi

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Výlety s dětmi

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu

Projížďka na kole kaňonem Pustý žleb v Moravském krasu
  • Trasa výletu: kaňonem Pustý žleb ze Sloupu do Skalního Mlýna a zpět, možnost využítí přepravy cyklobusem z Blanska do Sloupu
  • Celková délka cyklotrasy: 18 km (zpět stejnou cestou), 15 km (při využití cyklobusu)
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Krasový kaňon Pustý žleb se nachází v severní části Moravského krasu a spojuje obec Sloup se Skalním Mlýnem u Blanska. Kaňonem vede asfaltová cyklostezka, která přímo vybízí k nenáročné a zajímavé projížďce na kole. Cestou nás zláká prozkoumání některých jeskyní a otvorů ve skalách. Na tento výlet lze využít dopravu cyklobusem, který jezdí mezi Blanskem a Sloupem.

Popis trasy výletu

Výchozím bodem výletu je obec Sloup, v jejímž centru dominuje kostel Panny Marie Bolestné. Vyrazíme jižním směrem po cyklotrase č. 5 (Eurovelo 9). Po 500 metrech jízdy po silnici se ocitneme u Sloupských jeskyní, kde zpozorujeme osamocenou skálu pojmenovanou Hřebenáč. Po chodníku pokračujeme k jeskyni Kůlna - pravěkému sídlišti a významnému archeologickému nalezišti pozůstatků neandrtálského člověka, která je součástí návštěvního okruhu Sloupsko - šošůvských jeskyní. Následujeme ke vstupu do Šošůvských jeskyní (u hotelu Broušek).

V těchto místech odbočíme vpravo na cyklostezku (cyklotrasa 5A) a vjíždíme do kaňonu Pustý žleb. Postupně mírně klesáme, je zde výrazněji chladněji než v okolí. Vyplatí se nepospíchat, průběžně objevujeme několik menších jeskyní, které budou zpestřením pro děti. Baterky s sebou! :)

Po 6 kilometrech jízdy ze Sloupu dorazíme na rozcestí Pod Salmovkou, odkud vedou odbočky k propasti Macocha (východním směrem) a ke zřícenině Blansek (západním směrem). V obou případech se jedná o prudká stoupání - pro kola nesjízdná. Po chvíli po levé straně míjíme jeskyni Čertovu branku, přijíždíme k dolní stanici lanové dráhy na Macochu a po dalších 200 metrech jsme u vchodu do Punkevních jeskyní.

Poslední 2 kilometry do Skalního Mlýna nás doprovází řeka Punkva. Pokud bychom ve Skalním Mlýně odbočili doleva a pokračovali po cyklostezce, po 500 metrech dorazíme ke Kateřinské jeskyni. Dále cyklostezka stoupá k propasti Macocha, vzhledem k převýšení 150 metrů po ní již nepokračujeme.

Jestli se nám nechce vracet stejnou cestou (znamená to sice mírně, ale přesto celou cestu stoupat), je možné se po silnici dostat do Blanska (6 km po rovině) a do Sloupu se dopravit cyklobusem.

Ve Skalním Mlýnu je možnost občerstvení a nalézá se tu dětské hřiště.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/moravsky-kras/1810-projizdka-na-kole-kanonem-pusty-zleb-v-moravskem-krasu