Výlety s dětmi

Zámek Slavkov – Austerlitz

Výlety s dětmi

Zámek Slavkov – Austerlitz

Zámek Slavkov – Austerlitz
  • Trasa výletu: prohlídky pro děti a procházka zámeckým parkem s herními prvky
  • Celková délka trasy: 3 km (okruh celým parkem)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Popis

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. Znám je především jako rezidence významného rodu pánů z Kounic a jako místo, poblíž něhož se v roce 1805 odehrála Bitva tří císařů (neboli bitva u Slavkova).

PROHLÍDKY

1)    Historické sály (a Průvodce s pastelkou)

Tato trasa představuje reprezentativní prostory zámku s bohatou freskovou a štukovou výzdobou. Je doplněna dobovým mobiliářem a zahrnuje mimo jiné Sál předků, Historický sál, Ložnici nebo kapli sv. Kříže. Pro děti je za příplatek k dispozici Průvodce s pastelkou, do kterého si mohou doplňovat, řešit úkoly a vykreslovat obrázky. Průvodce je vytvořen na míru k prohlídkové trase Historické sály, ale věnuje se také zámeckému parku nebo Bitvě u Slavkova.

2)    Historické salonky

Prohlídky na téma Život ve staletích doplňují základní okruh a prochází většinou menšími místnostmi, které jsou vybavené stylově od renesance po empír, navíc s Lovecko-vojenským salonkem, knihovnou a Divadelním sálem. Návštěvníci se tak ve výkladu dozví něco o každém z těchto historických období – co jej charakterizuje, jaké byly zvyklosti a móda u šlechty. V období hlavní sezony jsou prohlídky zaměřeny na děti pod názvem Šifra pana knížete.

3)    Šifra pana knížete

Prohlídky pro děti jsou situovány v saloncích severního křídla zámku, doplněnými kostýmy, dekoracemi a pracovními sešity. Prohlídka je provázána příběhem, který je inspirován skutečnými událostmi, a přiblíží jim význam rodu Kouniců na habsburském dvoře a tím i jejich přínos v politickém dění Evropy. Děti se ve zjednodušeném pojetí dozvědí něco z historie a budou řešit zajímavé úkoly s pracovními listy, které je dovedou k překvapivému závěru. Navíc si mohou děti na prohlídku vypůjčit jednoduchý kostým. Prohlídky probíhají v červnu a září o víkendech a o letních prázdninách každý den.

4)    Právo útrpné v podzemí

Expozice o hrdelním právu ukazuje příběhy mučených a trestaných na Slavkovsku a kruté praktiky středověkého a novověkého soudnictví od 13. do 18. století.

Autentické pojetí výstavy podtrhuje prostředí, do něhož je instalována – díky ní ožilo rozsáhlé barokní zámecké podzemí. Vzhledem k tématu a charakteru expozice je vhodnější spíše pro starší děti, pro které jsou k dispozici také pracovní listy. Prohlídka je v provozu od května do října.

5)    Speciální prohlídky

Zámek Slavkov – Austerlitz nabízí ve spolupráci se spolkem Per Vobis již řadu let kostýmované prohlídky na téma oživené historie, kdy se návštěvník dozví historická fakta formou hraných scének. Ty se obvyklé váží k rodu Kouniců nebo k důležité dějinné události Bitvy tří císařů.

Hrané pohádkové prohlídky v režii zámeckých průvodců jsou pestrým oživením zámecké nabídky pro děti. Program probíhá v historických interiérech, ale nejedná se o prohlídky s výkladem, nýbrž o představení na motivy známých pohádek například o Popelce, Sněhurce, Šípkové Růžence a dalších. V období Halloweena se konají takzvané Hrůzostrašné prohlídky s hororovými postavami a vtipně podaným příběhem.

Speciální prohlídky probíhají pouze v předem vypsaných termínech a vzhledem k omezené kapacitě je vstup možný zpravidla jen na rezervaci. Aktuální informace najdete na webových stránkách zámku.

ZÁMECKÝ PARK S HERNÍMI PRVKY PRO DĚTI

Historická zahrada o rozloze přibližně 16 hektarů obklopuje slavkovský zámek a patří mezi ty nejvýznamnější na Moravě. Je kombinací francouzské zahrady s bazény a anglického lesoparku. Zdobí ji krásné barokní sochy na motivy alegorických postav nebo antických bohů, vzácné dřeviny a replika čínského altánu.

Park je volně přístupný a slouží k odpočinku i zábavě díky nově instalovaným herním prvkům pro děti. K dispozici jsou také hrací karty, se kterými je možné projít se po stopách barokních soch a objevit „Příběhy do kamene tesané“.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jizni-morava/1803-zamek-slavkov-austerlitz