Výlety s dětmi

Zámek Dobříš – francouzský a anglický park, prohlídky na zámku

Výlety s dětmi

Zámek Dobříš – francouzský a anglický park, prohlídky na zámku

Zámek Dobříš – francouzský a anglický park, prohlídky na zámku
  • Trasa výletu: procházka francouzským a anglickým parkem, prohlídka zámku Dobříš
  • Celková délka trasy: 3 km (okruh celým parkem)
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano (v parku a na nádvoří zámku)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (v parku a na nádvoří zámku)

Popis

Na zámku Dobříš si mohou vybrat prohlídku rodiny s většími i odvážnými menšími dětmi. Zámek Dobříš je otevřený celoročně, otevírací dobu najdeme na oficiálních stránkách.

 

Prohlídky na zámku

I. okruh
Zámecká expozice – 11 pokojů převážně ve stylu rokoka a klasicismu – dámské a pánské salónky, Spisovatelský pokoj, Zrcadlový sál a další reprezentační místnosti. (min. 5 osob, 50 minut).

II. okruh
Dobříšské přízraky – strašidelná podívaná inspirovaná místními pověstmi zahrnuje čtyři místnosti s postavami, světelnou a zvukovou kulisou. Nejen pro odvážné děti.

III. okruh
Galerie JCM – obrazy v majetku rodiny Colloredo – Mannsfeld.

Kromě krásné renesanční budovy a zámeckých interiérů naši pozornost jistě upoutá francouzský a anglický park, který vybízí k procházce.

 

Francouzský park

Vzácná ukázka rokokové zahradní architektury, která svými květinovými ornamenty a stříhanými ploty navozuje atmosféru vídeňského Schönbrunnu. Perla mezi zahradami v ČR.

Kompozice francouzského parku se rozkládá na 5 terasách. Na konci nalezneme oranžérii, která tvoří protipól zámecké budovy. Pomyslný střed celé zahradní architektury vytváří majestátní sousoší s fontánou „Napájení Héliových koní“, dílo Františka Ignáce Platzera.

Rodiny s dětmi vyhledávají prostředí parku kvůli krásným procházkám i s kočárky. Děti zvláště ocení malou oboru s jelencem běloocasým. Do parku není povolen vstup se zvířaty a jízdními koly. Francouzský park je otevřen od dubna do října.

 

Anglický park

Anglický park byla původně ohrazená panská bažantnice asi o rozloze 29 hektarů. Před rokem 1816 došlo k její přeměně na přírodně krajinářský park. V něm byly vybudovány vyhlídkové plošiny, umělé jeskyně, studánky a cesty vhodné i pro panské kočáry. Hlavní stezka vedla k Čertovu mostu postavenému ze strusky, tedy odpadu z hutí ve Staré Huti. K tomuto tajemnému místu se váže mnoho pověstí. Prý tu kdysi chudý švec potkal čerta.

Anglický park je ideální odpočinkové místo pro rodiny s dětmi a k procházkám s kočárky. V parku se nachází také voliéry s handicapovanými zvířaty ze záchranné stanice Hrachov u Sedlčan. Krátká zastávka u voliér určitě potěší nejen malé návštěvníky. Do parku je povolen vstup se zvířaty. Není povolen vstup cyklistům. Anglický park je otevřený celoročně.


Doplňkové služby

Hotel Garni**** Zámek Dobříš – nabízí kouzlo historie, romantiky a zároveň moderny. Ubytování v 10 dvoulůžkových pokojích (Standard, Lux, Deluxe), svatební apartmá. Celková kapacita je 22 lůžek. Ubytovaní hosté mohou zdarma využít hotelové fitness nebo si zapůjčit horské kolo v půjčovně hotelu. Hostům je také k dispozici kongresové centrum.

Svatební obřady, kompletní svatební servis, pronájem prostor, prodejna suvenýrů s dětským koutkem, Zámecká restaurace, Městské muzeum Dobříš.

 

Pravidelné akce na zámku

květen - Květinový den
červen – Zámek dětem
červenec, srpen - noční prohlídky zámku, komentované procházky parkem
srpen - Rybí hody
září - Svatováclavské slavnosti
říjen - Lampionový průvod
prosinec - koncerty s vánoční atmosférou, adventní prohlídky
Další akce: výstavy, konference, akce pro děti

V roce 1999 byla na zámku Dobříš natáčena pohádka od režiséra Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna - II. díl. V hlavních rolích – Andrea Černá a Radek Valenta.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/1718-zamek-dobris