Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

Výlety s dětmi

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka

Zřícenina hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
  • Trasa výletu: z Rašovic ke zřícenině hradu Helfenburk (Hrádek) u Úštěka
  • Celková délka trasy: 5 km (okruh); 3,5 km (při stejné zpáteční cestě)
  • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Zřícenina středověkého hradu Helfenburk (Hrádek) u Ústěka se nalézá v Hrádeckém dole v okrese Litoměřice a je možné ji navštívit celoročně. Třípatrová hradní věž, z které je pěkný výhled do okolní krajiny, je přístupná jen o víkendech. Volně se můžeme pohybovat jen po nádvoří, interiéry přístupné nejsou, vstupné je dobrovolné.

K Helfenburku vede několik značených turistických cest. My jsme zvolili trasu po zelené turistické značce, která je přijatelná i pro rodiny s menšími dětmi. Při návratu ze zříceniny si můžeme cestu trochu prodloužit v rámci malého okruhu lesem. Cesta je průjezdná pouze s kočárky do terénu.

Popis trasy výletu

Autem dojedeme na západní okraj obce Rašovice, kde zaparkujeme. Odtud se vydáme po již zmíněné zelené turistické značce, za obcí se napojíme na polní cestu, poté kráčíme podél lesa. Na prvním (neznačeném) rozcestí odbočíme doprava na cestu mezi poli vedoucí z mírného kopce. Na další křižovatce cest - rozcestí Nad roklemi se dáme doleva po zelené. Lesní pěšinou jdeme strměji dolů. Turistické značení nás dovede až k samotné zřícenině Helfenburk (Hrádek) u Úštěka.

Při zpáteční cestě si můžeme výlet protáhnout o krátký okruh lesem po rovině. Ze zříceniny vede společně se zelenou turistickou značkou červené místní značení. Po vyjití z lesa na okraji polí se místní značka stáčí doprava zpět do lesa. Ujdeme po ní cca 1,5 kilometru a v místech, kde odbočuje doprava dolů z příkrého svahu, pokračujeme rovně po neznačené cestě. Po chvíli se napojíme na cestu se zelenou turist. značkou, po které jsme šli v úvodu výletu směrem ke zřícenině. Trasa výletu je zobrazena na přiložené mapě.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/1694-zricenina-hradu-helfenburk-hradek-u-usteka