Výlety s dětmi

Ze Sněžky přes Růžohorky, Janovy Boudy a Velkou Úpu do Pece pod Sněžkou

Výlety s dětmi

Ze Sněžky přes Růžohorky, Janovy Boudy a Velkou Úpu do Pece pod Sněžkou

Ze Sněžky přes Růžohorky, Janovy Boudy a Velkou Úpu do Pece pod Sněžkou
  • Trasa výletu: kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na Sněžku, zpět přes Růžohorky, Portášovy Boudy, Janovy Boudy a Velkou Úpu
  • Celková délka trasy: 13 km
  • Terén: kopcovitý (z kopce)
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Díky tomu, že k dosažení vrcholu Sněžky využijeme kabinovou lanovku, není trasa příliš náročná. Téměř po celou dobu půjdeme z kopce, občas poměrně strmě. Lanová dráha sice převáží kočárky, ale tento výlet není pro ně vhodný, především kvůli velkému množství schodů v úvodní části při sestupu ze Sněžky. Během výletu narazíme na spoustu zajímavostí a aktivit pro dětmi, proto je třeba počítat se zastávkami, na výlet si vymezit celý den a vydat se na něj pokud možno co nejdříve.

Kabinkovou lanovkou na naší nejvyšší horu

V Peci pod Sněžkou na placeném parkovišti necháme vůz a vydáme se do pozvolného kopce po asfaltové silnici podél řeky Úpy k nástupní stanici kabinové lanovky na Sněžku. Kdo nebude chtít po silnici, hned za parkovištěm vlevo se napojí na interaktivní stezku se zábavnými úkoly a otázkami zaměřenými na Krkonoše. Tato stezka je ukončena dětským hřištěm pod nástupištěm kabinkové lanovky na horu Sněžku. Mezistanici má lanovka na Růžové hoře a je v provozu celoročně.

Ze Sněžky k mezistanici lanové dráhy Růžová hora

Poté, co se pokocháme rozhledy na vrcholu Sněžky, vydáme se dolů po žluté turistické značce zprvu po kamenité cestě, pak po přírodních schodech k rozcestí nad Růžovým sedlem. Odtud po chvíli jdeme do mírného kopce po pěšině k turistickému rozcestí Růžová hora, a když se otočíme, otevírá se nám jeden z nejhezčích pohledů na Sněžku. Zanedlouho jsme na rozcestí Růžová hora – lanovka (1.330 m) u mezistanice lanové dráhy Růžová hora.

Z mezistanice Růžová hora kolem horských chalup na Portášky s obřími průlezkami

Od mezistanice lanové dráhy Růžová hora navážeme na kvalitní asfaltovou silničku vedoucí z mírného kopce. Pásmo kosodřeviny tu vystřídá smrkový les. Po 1 kilometru od mezistanice lanové dráhy se odbočením vpravo z asfaltky na pěšinu dostaneme na rozcestí Růžohorky (1.250 m). Nalézají se tu dvě horské boudy – Horská bouda Růžohorky a Děčínská bouda, ve kterých se můžeme občerstvit. Za pěkného počasí lze posedět i venku. Na loukách spatříme pasoucí se dobytek a u chaty Růžohorky dětem poslouží k hrátkám malé dětské hřiště. Odtud se vydáme po zelené souběžné se žlutou turistickou značkou lesem po asfaltové cestě, která je místy strmější. Dorazíme k rozcestí Nad Portášovými Boudami na okraji lesa. Tady se nalézá Herní krajina Pecka s dřevěnými herními prvky, které představují krkonošká zvířata v jejich nadživotní velikosti. Děti se tu budou chtít určitě na nějakou dobu zastavit. Na stráni jsou roztroušené horské chalupy, končí tu sedačková lanovka Portášky z Velké Úpy, u níž si lze vypůjčit koloběžky, které můžeme využít ke sjezdu do Velké Úpy.

Z Portášek do Velké Úpy a interaktivní vycházkovou stezkou do Pece pod Sněžkou

Vstoupíme opět do lesa. Na rozcestí Pod Portášovými Boudami nás zelená turistická značka opouští a odbočuje doleva směrem ke Spálenému Mlýnu. Dále pokračujeme jen po žluté turistické značce, po níž dojdeme k rozcestí Janovy Boudy.

V hotelu Bouda Jana si můžeme dát pauzu. Z rozcestí zabočíme vpravo a kráčíme po asfaltové cestě s modrou turistickou značkou, která se po chvilce od asfaltky odklání na lesní cestu ve strmém svahu. Po ní dorazíme až na okraj Velké Úpy. Pozvolna klesáme obcí k dolní stanici sedačkové lanovky Portášky.

Od rozcestí Velká Úpa jdeme podél hlavní silnice souběžně po žluté, zelené a modré turistické značce. Po chvíli přejdeme hlavní silnici a můstek přes řeku Úpu. Od rozcestí Javoří Mlýn následujeme už jen modrou turistickou značku údolím (tzv. Starou cestou) podél Úpy až do Pece pod Sněžkou. Po Staré cestě vede vycházková stezka Krakonošova zpovědnice určená rodinám s dětmi doplněná o zajímavé herní prvky.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/krkonose/1688-z-pece-pod-snezkou-pres-snezku-s-vyuzitim-lanove-drahy