Výlety s dětmi

Pavlínino údolí a Trpasličí skála u Jetřichovic

Výlety s dětmi

Pavlínino údolí a Trpasličí skála u Jetřichovic

Pavlínino údolí a Trpasličí skála u Jetřichovic
  • Trasa výletu: okruh z obce Jetřichovice Pavlíniným údolím a k Trpasličí skále s vytesanými trpaslíky a Sněhurkou
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: převážně rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Malebné Pavlínino údolí, též označováno jako Pavlíno údolí, leží mezi obcemi Jetřichovice a Studený. Z obou míst k němu dojdeme po červené turistické značce. Údolí dlouhé asi 3,5 km začíná u Studeného potoka, vine se kolem pískovcových strání a končí nedaleko bývalého Grieselova mlýna. Trasu vedoucí z velké části pohodlnou turistickou stezkou přerušuje jen několik můstků klenoucích se přes říčku Chřibskou Kamenici, na jejíchž březích se daří vzrostlým vrbám, olším a jasanům. Určité úseky turistické stezky nejsou sjízdné s kočárkem. 

Výlet do Pavlínina údolí si lze protáhnout do Rynaltic, odkud pokračujeme po silnici do Jetřichovic, čímž uzavřeme okružní trasu. Lákadlem při cestě je Trpasličí skála s vytesanou Sněhurkou a sedmi trpaslíky, která se vyjímá přímo u silnice. 

Trasa výletu

Nejčastějším výchozím místem pro výlet do Pavlínina údolí bývá obec Jetřichovice, která žije bohatým turistickým ruchem zejména od jara do podzimu, ale umí nabídnout pěkné výlety i v zimním období. Tady můžeme bezplatně zaparkovat svůj vůz. Po červené turistické značce se vydáme na příjemnou procházku jedním z nejhezčích kaňonů této oblasti, jehož skalnaté srázy místy dosahují výšky více než 100 m. 

Vyrazíme nejprve chatovou oblastí kolem koupaliště a kempu, následně projdeme kolem bývalého Grieselova mlýna, cca 50 metrů za ním se vpravo od cesty nalézá tehdejší mlýnský náhon (tunel) vyhloubený ve skále. O kousek dále u cesty uvidíme můstek přes náhon Kamenice, nad nímž se tyčí brána s nápisem "Pavlínčina obchůzka", která vybízí k procházce po naučné stezce Pavlínka, jež vede po celém obvodu Grieselova rybníka. Postačí, když si odtud uděláme kratičkou odbočku na okraj rybníka (k lávce), kde si vlevo všimneme skalního výklenku - takzvané Rusalčiny jeskyně.

Na konci údolí - u rozcestníku Pavlínino údolí se napojíme na modrou turistickou značku, která nás dovede na asfaltovou silnici v okrajové části Rynaltic. Tady turistickou značku opustíme a dáme se po silnici vlevo. Po chvíli dorazíme k Trpasličí skále, kde najdeme do skály vytesanou Sněhurku a sedm trpaslíků. Abychom je všechny spatřili, je třeba postupně zdolat poměrně strmý skalní blok s několika do skály vysekanými schůdky. Tato sochařská práce Eduarda a Ernsta Vaterových vznikla v letech 1832 - 1870 a u dětí se těší velké oblibě. Po návratu na silnici pokračujeme do Jetřichovic a tam uzavíráme okruh. V některém ze zdejších pohostinství či kiosků si můžeme dát něco dobrého na zub.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/ceskosaske-svycarsko/1681-pavlinino-udoli-jetrichovice-ceske-svycarsko