Výlety s dětmi

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR

Výlety s dětmi

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR

Vranov – Pantheon, největší skalní hrad v ČR
  • Trasa výletu: od informačního centra v Malé Skále na skalní vyhlídku Zahrádka a skalní hrad Vranov (Pantheon)
  • Celková délka trasy: 1,5 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Při poznávání krás Českého ráje bychom si neměli nechat ujít největší skalní hrad v Čechách Vranov, často uváděn též Pantheon. Vypíná se na skalnatém ostrohu nad obcí Malá Skála v Libereckém kraji, asi 8 kilometrů od Turnova. Auto je možné zaparkovat u informačního centra na severním okraji obce.


Popis výletu

Od rozcestí "Malá Skála – Pod Pantheonem" u hlavní silnice vede ke hradu červená turistická značka. Stoupání je strmé, zčásti se jde po schodech, cesta tedy není vhodná pro kočárky ani odrážedla.

Při výstupu můžeme cca 100 metrů pod Pantheonem odbočit na skalní vyhlídku Zahrádka s pěkným pohledem na řeku Jizeru a Malou Skálu. Odbočky se symbolem vyhlídky si všimneme na první křižovatce cest. Vzdálenost odtud na vyhlídku je cca 300 metrů v jednom směru. Od vyhlídky se vrátíme stejnou cestou a na následující křižovatce nás směrová tabule navede doleva k vstupní bráně Vranova – Pantheonu.

Po zaplacení vstupného již procházíme značeným prohlídkovým okruhem, který má celkem 14 zastavení. V pokladně obdržíme tištěné texty s popisem jednotlivých zajímavých částí hradu. Během procházky si prohlédneme pozůstatky gotického hradu (zachovalé zdivo, skalní místnosti – hradní palác, sklepní místnosti aj.), pomníky a pamětní desky z období romantické přestavby v 19. století zasvěcené slavným historickým osobnostem a událostem. Pokocháme se pohledy do kraje z různých vyhlídek. Lze se dostat až na nejvyšší skálu s vyhlídkou u Kříže. Pro malé děti je však výstup po úzkých skalních schodech nebezpečný!

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/cesky-raj/1637-vranov-pantheon-nejvetsi-skalni-hrad-v-cr