Výlety s dětmi

Zámek Nové Hrady - procházka zámeckým areálem

Výlety s dětmi

Zámek Nové Hrady - procházka zámeckým areálem

Zámek Nové Hrady - procházka zámeckým areálem
  • Trasa výletu: procházka areálem zámku Nové Hrady se zahradami, jeleny a daňky, přírodním bludištěm, stájemi a výběhem koní, venkovním barokním divadélkem, Křížovou cestou, Prvním českým muzeem cyklistiky, Galerií anglických klobouků, periodickými výstavami
  • Celková délka trasy: okruh areálem cca 2 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (upravená trasa)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (upravená trasa)

Popis

Zámek Nové Hrady se nalézá v Pardubickém kraji, 15 kilometrů západně od Litomyšle. Rodiny s dětmi při návštěvě zámeckého areálu zhlédnou spoustu zajímavého. Pro kočárky máme přichystanou upravenou trasu.

Při vstupu hlavní bránou zámku staneme na prvním nádvoří s rokokovou zahradou, kterou krášlí fontány a broderie. V postranních budovách se nachází zámecká restaurace a kavárna s venkovním posezením. V zámecké kavárně jsou instalovány sezonní výstavy, vstupné je zdarma. Na zámku Nové Hrady si můžeme projít expozici Umění nábytku v proměnách staletí.

Na druhém nádvoří vznikla užitková zeleninová zahrada. Za ní stojí barokní špýchar, v němž je třípatrové „První české muzeum cyklistiky“. Před budovou špýcharu spatříme v okrasné zahradě venkovní barokní divadélko ze stříhané zeleně, klasicistní zahradní altán a domek zahradníka. V sousedství zahrady děti nadchne přírodní bludiště. Příznivce módy zde zase potěší letní Galerie anglických klobouků umístěná v oranžérii, od roku 2014 je její součástí také výstava modelové tvorby oděvní výtvarnice a módní návrhářky Ireny Šikulové.

Pokud bychom pokračovali dále do kopce, dojdeme ke stájím a výběhům koní. V okolí zámku Nové Hrady můžeme na loukách pozorovat pasoucí se stáda jelenů lesních a daňků skvrnitých. V zámeckém parku lze projí Křížovou cestu z roku 1767.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/svitavsko-litomyslsko/1553-zamek-nove-hrady