Výlety s dětmi

Vinařskými cyklostezkami do rakouského Retzu

Výlety s dětmi

Vinařskými cyklostezkami do rakouského Retzu

Vinařskými cyklostezkami do rakouského Retzu
  • Trasa výletu: z Havraníků přes poutní místo Heiliger Stein a obec Retzbach do starého vinařského města Retz, po stejné trase zpět do Havraníků
  • Celková délka cyklotrasy: 22 km
  • Terén: rovinatý až mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Během tohoto výletu přejedeme přes hranice do Rakouska a navštívíme staré vinařské město Retz. Cesta vede mírně zvlněnou krajinou podél vinic. Na moravské straně se střídají asfaltové cesty s lesními, na rakouské jsou téměř všude asfaltové cyklostezky.

Z Havraníků na poutní místo Heiliger Stein (Svatý Kámen)

Výlet zahájíme v obci Havraníky, kde zaparkujeme v centru obce u kostela. Vyšlápneme mírný kopec a za obcí se napojíme na cyklostezku ze Znojma (modrá cyklotrasa), jedeme po ní doleva. Cesta prochází částečně lesem přes Havranické vřesoviště, tento úsek je hůře sjízdný, dokud se nedostaneme k první křižovatce cyklotras (rozc. Pod Honigovou chatou). Tam odbočíme vlevo (souběžné cyklotrasy Vinařským krajem a Trasa šesti měst) a už se z převážné většiny budeme nacházet jen na asfaltkách. Na další křižovatce se dáme doprava (na cyklotrasu 48), míjíme parkoviště a stánek s občerstvením a po 500 metrech na cyklistickém rozcestí Pod Dlouhým vrchem zahneme doleva (na bíle značenou cyklotrasu 5239). Na rozcestí Horecký kopec (přímo na hranici s Rakouskem) odbočíme doprava na cyklostezku, po které se dostaneme na poutní místo Heiliger Stein (Svatý Kámen) v Mitterretzbachu na rakouské straně. Nachází se tu kaple, mísovitý (nejspíš obětní) kámen, odkryté základy zbořeného kostela a vyhlídkový ochoz. Je možné ochutnat z nabídek vín ve stáncích. Pokračujeme z kopce do Retzbachu.

Z obce Retzbach do historického města Retz

Hned na okraji obce Retzbach zabočíme doprava a vedeni místními cyklistickými značkami jedeme po kvalitních cyklostezkách mezi vinicemi až do Retzu. Toto historické a vinařské město se může pyšnit několika NEJ. Podzemím města se táhnou nejdelší sklepy v Rakousku. Nad městem stojí větrný mlýn z roku 1772, který je jediným funkčním větrným mlýnem v Rakousku. Hlavní náměstí (Hauptplatz) v Retzu náleží k největším rakouským náměstím. Ve městě je k vidění spousta historických památek. Cestou do centra města narazíme na dětské hřiště v ořechovém sadu.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/jizni-morava/153-vinarskymi-cyklostezkami-do-rakouskeho-retzu