Výlety s dětmi

Na zříceninu hradu Schellenberg a rozhlednu Havran

Výlety s dětmi

Na zříceninu hradu Schellenberg a rozhlednu Havran

Na zříceninu hradu Schellenberg a rozhlednu Havran
  • Trasa výletu: od parkoviště Planer Höhe přes zříceninu hradu Schellenberg na rozhlednu Havran
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Zřícenina šlechtického hradu Schellenberg se nalézá nedaleko česko-německé hranice v katastru obce Georgenberg v Hornofalckém lese v Bavorsku. U silnice mezi Waldkirchem a Georgenbergem najdeme parkoviště. Vydáme se lesem po modré značce, která nás zavede ke skalnímu městečku s torzem hradu, jež se vypíná na pískovcové skále. Do zbytků hradu je zasazena dřevěná rozhledna, k níž vede lávka.

Hrad postavil ve 14. století bavorský rytíř Waldauer na českém území, a proto byl ještě nedokončený pobořen a založen na novém místě hned za zemskou hranicí. V roce 1498 byl dobyt a zůstal už neobnovený. V 18. století tu Lobkovicové vybudovali lovecký zámeček.

Pokračováním po modré turistické značce severním směrem je možné dojít k Hraničnímu kameni na německo-české hranici a odtud po zelené dorazit k rozhledně Havran (894 m). Původně se jednalo o pohraniční strážní věž z dob studené války. Dnes vrcholová plošina poskytuje nádherný kruhový výhled. Návrat k autu je možný buď po stejné trase, anebo se lze na německé straně napojit na pohodlněji schůdnou cyklotrasu.

Kam v okolí?

Výlet na zříceninu Schellenberg můžeme spojit s návštěvou rozsáhlejší zříceniny Flossenbürg ve stejnojmenné obci.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/nemecko/14535-na-zriceninu-hradu-schellenberg-a-rozhlednu-havran