Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Lázní Bělohrad přes Hořice

Výlety s dětmi

Cyklistický okruh z Lázní Bělohrad přes Hořice

Cyklistický okruh z Lázní Bělohrad přes Hořice
  • Trasa výletu: okruh z Lázní Bělohrad přes Červenou Třemešnou, Hořice a Ostroměř
  • Celková délka cyklotrasy: 32 km
  • Terén: mírně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Středně náročný cyklistický okruh vede z převážné části po vedlejších silnicích a asfaltových cyklostezkách, není vhodný pro malé děti. Na výletě zaujme lázeňské město Bělohrad s přírodním parkem a léčivými prameny, Pohádková stezka Pardoubek, přírodní koupaliště Dachova s dřevěnou prvorepublikovou architekturou, lesní pramen Kalíšek, Chlumíčkova naučná stezka s herními prvky, v Hořicích množství kamenných děl v parku Gothard a Smetanových sadech či náměstí Jiřího z Poděbrad.

Lázně Bělohrad -> Červená Třemešná

Z centra Lázní Bělohrad (náměstí K. V. Raise) vyrazíme po cyklotrase 4135 směrem k lázeňskému areálu. Za resortem Tree of Life se ocitneme u rybníka Pardoubek. Kolem něj vede Pohádková stezka Pardoubek. Je to pěší stezka s pohádkovými bytostmi a herními atrakcemi, která se dá objet i na kole.

Od rybníka se vrátíme 300 metrů k vile Karlušce a tam se napojíme na žlutou a modrou turistickou značku. Po ní projíždíme přírodním parkem Bělohradská bažantnice, kde narazíme na prameny. Na konci parku, na křižovatce s asfaltovou cestou, odbočíme vpravo a po asfaltce dojedeme na rozcestí Nový Dvůr. Tady se dáme vlevo na cyklotrasu 4135 a vystoupáme ke kostelu sv. Petra a Pavla. Od kostela je pěkný výhled do okolní krajiny. Po cyklotrase 4135 pokračujeme do 3,5 km vzdálené Červené Třemešné.

Červená Třemešná -> Hořice

Na návsi opustíme cyklotrasu a zahneme doprava na silnici směrem na Hořice. Po 1,5 km dorazíme do kempu s přírodním koupalištěm Dachova a napojíme se na žlutou turistickou značku souběžnou s Chlumíčkovou naučnou stezkou. Součástí koupaliště je dřevěná budova z roku 1925, která je chráněná jako kulturní památka. Projedeme kolem koupaliště, za nímž se můžeme osvěžit z lesního pramene Kalíšek. Záhy se k nám zleva přidá cyklostezka, po které směřujeme do Hořic. Cestou děti potěší různé herní prvky na trase Chlumíčkovy naučné stezky.

Na okraji Hořic nás upoutá sochařský park U sv. Josefa. Na křižovatce s ulicí Riegrova (u domu seniorů) opustíme žlutou značku, pokračujeme rovně a vystoupáme ke hřbitovu a poutnímu kostelu sv. Gotharda. Zde nás zaujme novorenezanční portál hřbitova, socha Jana Žižky z Trocnova a další sochy. V blízkosti hřbitova je i sochařský park U sv. Gotharda.

Od hřbitova sjedeme po cyklostezce ke Smetanovým sadům, tam míjíme sochu Krakonoše. Pokud by děti zajímala historie výroby tradičních Hořických trubiček, je možné odbočit do sadů, kde se nalézá hravá naučná Trubičkova stezka. Za kruhovým objezdem pokračujeme po červené turistické značce na náměstí Jiřího z Poděbrad, kterému dominuje Mariánský sloup.

Hořice -> Ostroměř

Hořice opouštíme po cyklotrase 4085. V části Hrachovec, asi 1,5 km západním směrem, z cyklotrasy 4085 odbočíme mírně doleva na cyklostezku do nedalekých Chodovic.

V Chodovicích opět na chvíli najedeme na cyklotrasu 4085 do Holovous. Na návsi zabočíme doleva na žlutou turistickou značku, která nás po polní cestě doprovodí do Ostroměře.

Obcí projedeme ulicemi U Splavu a Ohrada a na křižovatce s ulicí Hradišťská se napojíme vpravo na cyklotrasu 4358.

Ostroměř -> Lázně Bělohrad

Po cyklotrase 4358 projíždíme údolím říčky Javorky přes Mezihoří do Šárovcovy Lhoty. Na křižovatce cyklotras (u obecního úřadu) se dáme vpravo na cyklotrasu 4096, která nás navrátí do Lázní Bělohrad.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/krkonose/13160-cyklisticky-okruh-z-lazni-belohrad-pres-horice