Výlety s dětmi

Romantická zřícenina hradu Pravda v oblasti Džbán

Výlety s dětmi

Romantická zřícenina hradu Pravda v oblasti Džbán

Romantická zřícenina hradu Pravda v oblasti Džbán
  • Trasa výletu: okruh přes Čertův kámen a zříceninu hradu Pravda
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Popis

Zaparkujeme u silnice spojující Solopysky a Kounov v oblasti Džbán, v místech, kde žlutá turistická značka přetíná silnici (asi 4 km od Solopysk). Kousek od silnice, na křižovatce dvou cest se vydáme vlevo po asfaltové cestě na trase NS Na Pravdě. Po zhruba kilometru dorazíme k zastavení naučné stezky s číslem 3 u Čertova kamene, který se nalézá v lese na dohled od cesty. Dle pověsti měl posloužit čertovi ke škodolibému zakrytí studny v Pnětlukách. Naštěstí se mu záměr nepovedl a obrovský balvan upustil v lese nedaleko obce, kde dodnes vyčnívá. Prohlubně ve skále tu prý zůstaly po čertovských kopytech a řetězech.

O pár desítek metrů dále vlevo od cesty sejdeme po upraveném stupňovitém chodníku ke studánce U Čertova kamene. Za naší návštěvy (9/2020) pramen nevykazoval žádnou aktivitu. Pokračujeme po trase NS na rozcestí Úvoz (s přístřeškem). Tam se napojíme vpravo na modrou turistickou značku souběžnou s trasou NS a začneme stoupat. Cestou si všimneme různých skalních reliéfů vytesaných od neznámých autorů.

Po necelém kilometru staneme u hradního příkopu (rozcestí Pravda - zřícenina) a po můstku vstoupíme do jádra zříceniny. Z původní stavby se zachovaly téměř po celém obvodu hradby, jen zčásti zdivo hradního paláce a dělová věž u vstupní brány. Je možné též nahlédnout do podzemního sklepení.

Po prohlídce hradu pokračujeme v okružní trase a držíme se až k výchozímu místu žluté turistické značky.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/okoli-prahy/13124-romanticka-zricenina-hradu-pravda-v-oblasti-dzban