Výlety s dětmi

Procházka v okolí rybníka Černý Nadýmač u Přelouče

Výlety s dětmi

Procházka v okolí rybníka Černý Nadýmač u Přelouče

Procházka v okolí rybníka Černý Nadýmač u Přelouče
  • Trasa výletu: okruh z obce Břehy u Přelouče po bezbariérové cestě k rybníku Černý Nadýmač
  • Celková délka trasy: 7 km
  • Terén: rovinatý
  • Vhodné pro kočárky: ano
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Popis

Rybník Černý Nadýmač byl zařazen do soustavy chráněných území členských států EU - Natura 2000. Jeho okolím vede bezbariérová středně náročná vozíčkářská trasa, kterou lze využít též k procházce s kočárkem.

Trasa

Auto je možné nechat v obci Břehy v ulici Obránců míru (na parkovišti u restaurace Cikánka) nedaleko severního břehu rybníka Buňkov. Odtud po žluté turistické značce míříme do lesa. Na rozcestí Výrov - U Opatovického kanálu pokračujeme stále rovně po bezbariérové trase souběžné s cyklotrasou. Na další křižovatce cest jsme zvolili cestu rovně stále po cyklotrase. Asi po půl kilometru cyklotrasa pokračuje rovně, my odbočíme doprava a držíme se ukazatelů bezbariérové trasy.

Po necelém kilometru se dostaneme k jižnímu břehu rybníka Černý Nadýmač (rozcestí Nadýmač – rybník), do míst, kde do rybníka přitéká voda z Výrovského (Sopřečského) kanálu. Nalézá se tu stolek s lavičkami. Rybník bývá v jarním období zcela vypuštěn a zpravidla jen pozvolna napouštěn. Rybniční dno je většinou naplněno až v půlce srpna. Je tomu tak pro zachování populace rostliny puchýřky útlé, která si vyžaduje specifické podmínky. Když se zrovna netrefíme do doby napuštěného rybníka, nevadí. Prohlédneme si alespoň tuto vzácnou rostlinu, které se daří právě na dně vyprázdněného rybníka. V jarním období je zase možné pozorovat žabí námluvy, žábami se to tu doslova hemží.

Po případném posezení na odpočivadle se dáme doleva po žluté turistické značce a jdeme po západní straně rybníka. Na křižovatce s cyklotrasou odbočíme doleva a po žluté značce pěknou dubovou alejí dorazíme k přístřešku s informační tabulí na rozcestí Rybník Nadýmač. Odtud nás žlutá turistická značka navede doleva. Lesem a poté spíše okrajovou částí lesa přijdeme na místo, kde uzavíráme okružní trasu. Zabočíme doprava a vrátíme se zpět na parkoviště u restaurace Cikánka.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/hradecko-pardubicko/12124-prochazka-v-okoli-rybnika-cerny-nadymac-u-prelouce