Výlety s dětmi

Údolím horní Liběchovky a na vyhlídku Nedvězí

Výlety s dětmi

Údolím horní Liběchovky a na vyhlídku Nedvězí

Údolím horní Liběchovky a na vyhlídku Nedvězí
  • Trasa výletu: okruh z Rozprechtic přes vrch Nedvězí a vesničku Dražejov
  • Celková délka trasy: 10 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (cca 85 % trasy)

Popis

Mokřady horní Liběchovky jsou přírodní rezervací na Kokořínsku. Návštěvu této oblasti spojíme s výstupem na vrch Nedvězí poskytujícím krásný kruhový výhled a posléze procházkou stejnojmennou obcí. Trasa dále pokračuje vesničkou Dražejov s malebnou lidovou architekturou. Během okružního výletu nebudou chybět hluboké rokle s pískovcovými útvary, které tvoří charakteristický ráz kokořínské krajiny.

Auto lze zaparkovat vpravo u silnice č. 259 v osadě Rozprechtice (ve směru příjezdu od Blateček), asi 100 metrů od Rozprechtického rybníka, naproti autobusové zastávce. Nalézá se tu místo pro cca 10 aut.

Rozprechtický rybník a Mokřady horní Liběchovky

Nejprve odtud můžeme zajít k Rozprechtickému rybníku. Ten je majetkem města Dubé a jeho správcem je Český rybářský svaz, takže i s velkou pravděpodobností potkáme nějaké rybáře. Na tabuli NS Dubsko - Kokořínsko se zde dozvíme, kteří živočichové v rybníce žijí, a je tu též připravena otázka pro děti. Okružní naučná stezka má celkovou délku 9,2 km, začíná na opačné straně v Dubé a z velké části vede po silnici. Obsahuje dohromady 8 zastavení, z nichž my narazíme na našem výletu pouze na 3.

Po návratu k zaparkovanému autu se vydáme vpravo po hlavní silnici, z níž po 150 metrech (na rozcestí Rozprechtice) zabočíme vlevo na cestu a pokračujeme po zelené a žluté turistické trase souběžně s naučnou stezkou. Projdeme kolem domů a po asi 200 metrech se zastavíme u další tabule naučné stezky s informacemi o floře v mokřadech a s otázkou pro děti. Turistické značky a NS nás vedou po zpevněné cestě, kterou lemují podmáčené mokřadní olšiny a společenství rostlin typických pro růst podél vodních toků. Mokřady horní Liběchovky a jejích přítoků jsou významné výskytem množství ohrožených druhů rostlin a živočichů a plní též důležitou úlohu v přirozeném zadržování a uvolňování vody v závislosti na srážkách. Následné rozcestí nese název Vrabcov – mokřady, kde si za můstkem přes říčku přečteme poslední tabuli naučné stezky na naší trase. Pojednává o mokřadních loukách, které jsou ceněny svým druhovým bohatstvím. Na rozcestí Vrabcovské údolí značky žluté turistické a naučné stezky odbočují doleva a přes kopec směřují zpět na Rozprechtice. Dále pokračujeme po zelené turistické značce.

Z Vrabcovského údolí na vrch Nedvězí

Zanedlouho se dostaneme na neznačené rozcestí, kde se dáme doprava, stále se držíme zelené turistické značky. Nyní máme před sebou asi 2,5 km fyzicky nejtěžší části výletu, zájemci o výhledy a skalnaté rokle nebudou zdolání tohoto úseku určitě litovat.

Z Vrabcovského údolí začneme strměji stoupat (asi 600 m), poté nás čeká zhruba kilometr vcelku nenáročné cesty na rozcestí Panenský hřeben. Nalézá se tu přístřešek s posezením, který je možné využít k odpočinku či svačině. Rovně vede trasa po Panenském hřebeni, my se po červené dáme doleva. Klesneme na dno rokle, zahneme doprava a záhy stoupáme další roklí obklopeni zajímavými pískovcovými útvary. Na okraji lesa vlevo od turistické stezky zpozorujeme osamocenou skálu s lezeckými cestami Věž pod Nedvězím, u níž najdeme symbolický hřbitov horolezců. Za chvilku již vystoupíme z lesa a po louce a pěšině mezi hustými keři nás čeká závěrečný výšlap (asi 100 m) na vrch Nedvězí (458 m n. m.). Vynaložená námaha stála za to. Kruhový a daleký výhled byl zaslouženě vyhodnocen stupnicí I. třídy a patří k nejkrásnějším v Čechách. Nabízí podívanou v popředí na Říp, Ronov, Vlhošť, Kozel, Dubou, Ortel, Maršovický vrch, Šedinu, Berkovský vrch se zříceninou hradu Starý Berštejn, Ralsko, Doksy, Malou Bukovou, Velkou Bukovou, Vysoký vrch, Kamenný vrch, Tachovský vrch, Velký Beškovský vrch, Bezděz, Housecké vrchy s Vrátenskou horou, Kokořínsko, v pozadí na České středohoří (Házmburk, Milešovku, Kletečnou, Dlouhý vrch, Sedlo), Lužické hory (Studenec, Jedlovou, Klíč, Velký Buk, Pěnkavčí vrch, Luž), před nimi na Českou Lípu, za ní na Nový Bor, dále na Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše. 

Vesničky Nedvězí a Dražejov

Stále vedeni červenou turistickou značkou klesneme jižním směrem na úpatí vrchu Nedvězí, kde uvidíme první domy stejnojmenné obce. Stočíme se doleva na asfaltovou cestu a zanedlouho dorazíme ke kapli se zvoničkou, vedle níž je umístěno posezení. Následuje procházka vesnicí, která je v současné době obývána spíše k rekreačním účelům. Dochovaná stavení lidové architektury jsou ukázkou roubených podstávkových domů. Na jihovýchodním okraji u domu s číslem popisným 24 se vyjímá 300 let stará - památná lípa malolistá.

Poté se cesta na chvilku pozvolna zvedá. Prochází vysekaným skalním blokem, kde si můžeme vpravo ve skalní stěně všimnout výklenkové kapličky z 80. let 19. století zasvěcené Panně Marii. Na nejvyšším bodě cesty spatříme vpravo na pahorku Starou skalní cestu, jež vede na Řipskou vyhlídku. Turisticky neznačená odbočka se ubírá vřesovým a borovicovým porostem a končí na kamenné plošině, která poskytuje pohled do lesnaté krajiny v dáli se siluetou hory Říp.

Po návratu na silničku pokračujeme po červené přes rozcestí U Dražejova s odpočinkovým přístřeškem až do malebné vísky Dražejov. Nachází se zde stavení lidové architektury. Na návsi stojí barokní kaple svatého Jana Nepomuckého z roku 1767, která byla v roce 1835 přestavěna. 

Pramenným dolem do Rozprechtic

Z Dražejova se vydáme severním směrem. V okolí obce jsou zajímavé skalní útvary. Lesem sestoupíme do Pramenného dolu. V závěru výletu se podél Mokřadu horní Liběchovky dostaneme na výchozí bod výletu – tj. k zaparkovanému autu poblíž Rozprechtického rybníka.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/12063-udolim-horni-libechovky-a-na-vyhlidku-nedvezi