Výlety s dětmi

Nadační fond Harmonie

Výlety s dětmi

Nadační fond Harmonie

Nadační fond Harmonie
  • Druh zábavy: přípravka do orchestru a následné vystupování v orchestru na české i zahraniční scéně
  • Doporučený věk dětí: 6+
  • Adresa: Lázeňská 11, Praha 1 - Malá Strana, Česká republika

Popis

Nadační fond Harmonie dává šanci všem dětem bez rozdílu stát se členem orchestru a dostat se tak na hudební scénu v Čechách i v Evropě. Nabírají se děti od první třídy a výš, které nemusí dělat žádné talentové zkoušky. Naučí se od základu vše. Jediné podmínky jsou nadšení pro danou věc a docházka. Kdo má zájem se přidat, může se na e-mailu info@nfharmonie.cz informovat nebo přihlásit.

Přípravka a Orchestr

Ti nejmenší či začátečníci nastupují nejprve do tzv. Přípravky, kde první rok (školní) trénují na papírových nástrojích držení těla a poté se učí na zapůjčených nástrojích (zdarma) vyloudit první tóny. Nacvičují 2x týdně 1,5 hodiny.

Pak postupují do Orchestru samotného, kde je čeká již větší repertoár a více vystoupení a nacvičují 3x týdně 2 hod. 15 min. První rok v Přípravce mají tak 1 - 2 vystoupení právě s dětmi z Orchestru. Orchestr samotný vystupuje např. v Českém muzeu hudby, ve Valdštejnské zahradě, v divadlech.... Mají možnost vycestování na hudební tábor do Švédska, pod názvem Side by Side, kde se jednou ročně sjíždějí děti z celého světa, které jsou taktéž zapojeny do programu El Sistema. Děti tam čeká spousta zážitků a dostanou se tak do hudebního světa.

Komorní orchestr Harmonie pro pokročilé

Ty, které to opravdu "chytne", mohou se posunout ještě dále, do tzv. Komorního orchestru Harmonie. Tam jsou nejdéle hrající děti - nejpokročilejší - (4 - 8 roků), mají rozšířenější repertoár, vystupují společně s Orchestrem Harmonie, ale mají i svá vlastní vystoupení, jako např. ve Švandově divadle, v Českém muzeu hudby společně se Smyčcovým orchestrem Pražské konzervatoře, hrály na Noci kostelů aj.

Scházejí se jen 1x týdně, zato ale cvičí plné 3 hodiny. Mají možnost se dostat na mezinárodní hudební tábor SEYO (Sistema Europe Youth Orchestra), což je výběrový program pro Sistemou inspirované země po celé Evropě určený pro nejpokročilejší děti. Pořádá se každý druhý rok v jedné ze členských zemí El Sistemy. Děti naši vlast reprezentovaly např. v Amfiteátru v Aténách nebo v Royall Hall v Londýně. 

V hudebním světě a v orchestru se děti učí spolupráci, pomoci si navzájem, získávají společné zážitky, nové kamarády, najdou si své místo ve společnosti.... 

Místa kurzů

Přípravka a orchestr jsou na dvou školách: ZŠ Kořenského na Praze 5 na Smíchově a ZŠ Jana Masaryka na Praze 9 v Klánovicích. Komorní orchestr Harmonie se schází na ZŠ Santoška na Praze 5 na Smíchově

Historie nadačního fondu Harmonie

V roce 2009 získal hlavní cenu festivalu Zlatá Praha německý dokumentární film věnovaný fenomenálnímu sociálně-hudebnímu projektu El Sistema, který v roce 1975 založil muzikant, ekonom a politik José Antonio Abreu. A byl to právě tento dokument, který vedl k založení NF Harmonie, aby podobnou šanci dostaly i české děti. Ta cesta byla velice náročná a bez pomoci ze zahraničí by se nikdy neuskutečnila. Z Vídně přijeli lektoři a pomohli s odborným vyškolení nové metodiky v začátcích pražského projektu. Zakládající členové Asociace Sistema Europe se díky možnosti naučit se něco nového v zahraničí mají dnes El Sistemu v Čechách, kterou přijel do Prahy podpořit i vynikající anglický cellista a zakladatel anglické Sistemy, Julian Lloyd Webber. České programy patří mezi nejmenší, ale po stránce hudební bývají naše děti v zahraničí dávány za příklad. 

NF Harmonie byl založen na konci roku 2009. Zakladatelkami jsou anglistka a historička umění - Mgr. Milada Cholujová a Mgr. Judita Cholujová. Nadační fond je důkazem toho, že každé dítě může být členem orchestru, pokud chce. Nabírají se stále nové děti, které mají šanci se dostat na hudební scénu nejen v Čechách, ale i po Evropě.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/materska-centra-kurzy-krouzky/praha/11856-o-vzniku-nadacniho-fondu-harmonie