Výlety s dětmi

Na kole srdcem Českého Švýcarska

Výlety s dětmi

Na kole srdcem Českého Švýcarska

Na kole srdcem Českého Švýcarska
  • Trasa výletu: z obce Doubice přes Tokáň a Zadní Jetřichovice k Malé Pravčické bráně
  • Celková délka cyklotrasy: 34 km
  • Terén: středně kopcovitý
  • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Popis

Centrální část národního parku České Švýcarsko si můžeme bez problému prohlédnout i z cyklistického sedla. Značená asfaltová cyklotrasa nás zavede z obce Doubice až k Malé Pravčické bráně. Cyklotrasa je středně náročná, sklon je povětšinou mírný, ale vyskytují se na ní i krátká strmější stoupání, kde si méně zdatní cyklisté „dají do těla“. Kromě úvodního úseku z Doubice k Saule (informačnímu středisku v Dolní Chřibské), kdy jedeme po silnici, je zbytek cesty pro motorová vozidla uzavřen. V případě, že bychom si s menšími dětmi chtěli výlet zkrátit o cca 3 kilometry v jednom směru a navíc se zcela vyhnout silničnímu provozu, je možné zaparkovat auto u informačního střediska Saula (U Sloupu). Počet parkovacích míst je tu však omezen.

Trasa

Výchozím bodem cyklovýletu je obec Doubice na východním okraji národního parku. Děti zde zaujme především park dřevěných soch u restaurace Stará hospoda, který lze využít k odpočinku po ukončení výletu.

Z obce Doubice vyrazíme po cyklotrase 3029 krásným údolím Doubického potoka. Po cca 3 km se ocitneme u informačního centra Saula, kde mimo jiné zhlédneme expozici Drobné památky v krajině Českého Švýcarska. V těchto místech cyklotrasa zabočuje doprava a mírně stoupá k louce na Tokáni. Zde máme poslední možnost teplého oběda na trase výletu, a to v restauraci Tokáň (vedle turistické chaty Na Tokáni) vzdálené asi 200 metrů od cyklotrasy (vpravo po modré turistické značce - asfaltová cesta).

rozcestí Louka na Tokáni nás čeká sjezd Táborovým a následně Mokrým dolem, nejdříve prudší, pak se zmírňuje. Stále jsme na cyklotrase 3029 až ke křižovatce s tzv. Českou silnicí. Na ní se dáme doprava a po cyklotrase 3030 míříme do Hlubokého dolu. Na další křižovatce si po zahnutí doprava uděláme necelý kilometr dlouhou odbočku do bývalé osady Zadní Jetřichovice na řece Křinici, která tvoří hranici mezi Českem a Německem. Na německou stranu je možno se dostat přes lávku.

Vrátíme se na předchozí křižovatku a pokračujeme Hlubokým dolem (stále cyklotrasa 3030). Od rozcestí Hluboký důl z něj prudce vystoupáme k cyklistickému rozcestníku. Odtud se vypravíme doleva ve směru k Malé Pravčické bráně.

Na turistickém rozcestí u vrcholové odbočky na Malou Pravčickou bránu je nutné kola nechat. Nalézá se tu stojan na kola. Pěšky ujdeme 100 metrů a po žebříku vyšplháme na vyhlídku instalovanou přímo na samotné skalní bráně. Po rozhledu se vracíme po stejné cestě zpět do obce Doubice.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/cyklostezky-cyklotrasy-cyklovozik/ceskosaske-svycarsko/11779-na-kole-srdcem-ceskeho-svycarska