Výlety s dětmi

Hrad Kunětická hora - „Rumburakův hrad“

Výlety s dětmi

Hrad Kunětická hora - „Rumburakův hrad“

Hrad Kunětická hora - „Rumburakův hrad“
  • Trasa výletu: z parkoviště na hrad Kunětická hora, prohlídka hradu i bez průvodce, obora s vysokou zvěří
  • Celková délka trasy: 1,5 km (z parkoviště na hrad a zpět)
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ano (z parkoviště na nádvoří hradu)
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (z parkoviště na nádvoří hradu)

Popis

Hrad Kunětická hora je známý jako „Rumburakův“ hrad z pohádky Arabela. K hradu vede snadná přístupová cesta i pro kočárky. Před hradním palácem objevíme dřevěnou chaloupku uhlíře Věňavy, která je dětem volně přístupná. V hradním paláci sídlí největší drak na tuzemských hradech. Kromě jiného zde například zhlédneme klasickou zbrojnici a hladomornu. Prohlídka hradu Kunětická hora se skládá ze dvou částí. I. okruh absolvujeme bez průvodce, kde se s dětmi můžeme procházet ve vlastním tempu. II. okruh zahrnuje prohlídku kaple svaté Kateřiny pouze s průvodcem, která trvá cca 15 minut. Většinou v celou hodinu si můžeme v přízemí paláce poslechnout výklad o historii hradu. Cennově zvýhodněná je kombinace obou prohlídkových okruhů. Z věže Kunětické hory nás nadchnou výhledy do okolí. 

POZNÁMKA: V roce 2022 probíhá obnova hradního paláce a kaple. Tyto prostory jsou veřejnosti uzavřeny!

Přes sezónu nás čeká nabídka kulturních akcí vhodných i pro děti. Hned u hradu se nachází lukostřelnice. Kolem přístupové cesty je obora s vysokou zvěří. Pod odbočkou na hlavní parkoviště se nalézá restaurace Pod Kunětickou horou a Občerstvení pod Kuňkou s dětským hřištěm. Nad občerstvením se v ohradě pasou domácí zvířata. Poblíž také můžeme navštívit Perníkovou chaloupku, dá se k ní dojít po lesní cestě od hlavního parkoviště i od restaurace.

Novinka roku 2021 - nový prohlídkový okruh západní části hradu

Na hradě Kunětická hora je ukončován projekt Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva. Předmětem projektu byla zásadní stavební obnova západní části hradu (nepřístupného Jurkovičova paláce s novou vestavbou a zastřešením) a obnova 6. brány. Obnovena byla rovněž prvorepubliková dřevěná veranda v prostoru severní linie nádvoří navazující na objekt 6. brány. Řešení vychází z dochované historické dokumentace, která při své realizaci v první polovině minulého století navazovala na projekt architekta Dušana Jurkoviče. Slouží jako nové návštěvnické centrum (pokladna, odpočinkové zázemí pro návštěvníky).  

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/hradecko-pardubicko/1094-hrad-kuneticka-hora-rumburakuv-hrad