Výlety s dětmi

Sluj Českých bratří a Kočičí hrad na Ostaši

Výlety s dětmi

Sluj Českých bratří a Kočičí hrad na Ostaši

Sluj Českých bratří a Kočičí hrad na Ostaši
  • Trasa výletu: z osady Ostaš do skalní průrvy Sluj Českých bratří a Dolním labyrintem ke Kočičímu hradu
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Součástí chráněné krajinné oblasti Broumovsko je stolová hora Ostaš (700 m n. m.) nacházející se v Polické kotlině nedaleko města Police n. Metují. Tvoří ji dvě skalní města – Horní a Dolní labyrint, která byla vyhlášena přírodní rezervací. Tentokrát zavítáme do Dolního labyrintu (550 – 603 m n. m.), jenž je také označován jako Kočičí skály. Tento název je odvozen od kočky divoké, která tu do 18. století žila.

Trasa výletu

Od kempu v chatové osadě Ostaš vyrazíme lesem po zelené turistické značce, která nás zanedlouho zavede na rozcestí „Nad Slují Českých bratří“. Tam odbočíme doprava a z následujícího rozcestí se vydáme po zelené odbočce strmě dolů, místy po dřevěných a železných schůdcích či vytesaných schůdcích v pískovci ke skalní rozsedlině dlouhé 50 metrů, jež byla pojmenována Sluj Českých bratří. Podle pověsti sloužila k bohoslužbám evangelíků v období rekatolizace.

Po návratu na rozcestí s odbočkou do Sluje českých bratří pokračujeme dále po zelené turistické značce členitým skalním terénem plným úzkých průlezů a trhlin. Na konci turistické značky se nalézá Kočičí hrad. Jedná se o pískový masiv s množstvím úzkých chodeb a puklinových jeskyní, kterými zčásti prochází turistická značka. Tady naše cesta končí, nazpět se vrátíme po stejné trase.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/10832-sluj-ceskych-bratri-a-kocici-hrad