Výlety s dětmi

Horním labyrintem stolové hory Ostaš

Výlety s dětmi

Horním labyrintem stolové hory Ostaš

Horním labyrintem stolové hory Ostaš
  • Trasa výletu: okruh Horním labyrintem skalního města Ostaš
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Stolová hora Ostaš (700 m n. m.) dominuje kraji u Police nad Metují. Leží na území CHKO Broumovsko, tvoří ji dvě skalní města (Horní a Dolní labyrint), která byla vyhlášena přírodní rezervací. Ostaš je opředen řadou pověstí, jež vycházejí z událostí, kdy v dobách neklidných skály sloužily lidem jako úkryt a na základě toho tak získaly nějaké skály i svoje jméno. Na tomto výletu se projdeme okružní trasou Horního labyrintu.

Trasa Horním labyrintem

V chatové osadě Ostaš navážeme na modrou turistickou značku a začneme pozvolna stoupat. Zanedlouho po levé straně míjíme Trpasličí skálu, kterou dle pověsti obývá trpaslík a střeží tu své poklady. Krátce poté zabočíme vpravo do skalního bludiště.

Pokud jsme nezabloudili ve spletitých uličkách skal, naše cesta pokračuje na vyvýšeninu s výhledem na Raněného sokola, Zbrojnoše a Medvědy. Následují další skalní útvary, z nichž některé mají tajemné až strašidelné názvy jako Mohyla smrti, Čertovo auto či Zrádce.

Vrcholová plošina stolové hory Ostaš poskytuje pěkné výhledy do okolí. Krtičkova vyhlídka, která nese jméno po polickém knihkupci Antonínu Krtičkovi (1880 – 1952), nabízí pohled na Javoří hory, Broumovské stěny, obce Hony a Pěkov, Kočičí skály Dolního labyrintu a vpravo na osamocenou skalní věž Cikánku, na níž byl podniknut první horolezecký výstup na Ostaši. Výhledy završí Frýdlanská vyhlídka nazvaná podle výhledu na tehdy pruský Friedland, nyní již polský Mieroszów. Dále poskytuje pěknou podívanou na Javoří hory, Broumovské stěny, Adršpašsko-teplické skály a Krkonoše.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/broumovsko-nachodsko/10805-hornim-labyrintem-stolove-hory-ostas