Výlety s dětmi

K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka

Výlety s dětmi

K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka

K Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka
  • Trasa výletu: ze Želíz k sochařským dílům Václava Levého - Čertovým hlavám a jeskyni Klácelka
  • Celková délka trasy: 3 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Na tomto výletu si prohlédneme umělecká díla vytesaná do skal od známého sochaře 19. století - Václava Levého. Jedná se o monumentální skalní skulpturu Čertovy hlavy a umělou jeskyni Klácelka. Výlet není vhodný pro kočárky.

Ke skalnímu sousoší Čertovy hlavy

Výlet zahájíme v obci Želízy, kde u odbočky na Dolní Zimoř zaparkujeme auto. Odtud se vydáme po modré turistické značce a vystoupáme lesní pěšinou lemovanou skalisky k Čertovým hlavám. Zpočátku je cesta poměrně strmá. Od Čertových hlav sejdeme druhou stranu kopce na okraj Želíz (směr Liběchov) a stále pod vedením modrého turistického značení pokračujeme lesem k jeskyni Klácelka.

K umělé jeskyni Klácelka

Po zdolání nejprudšího kopce cestou ke Klácelce se vedle lesní pěšiny nacházejí dvě na první pohled špatně viditelné hluboké průrvy mezi skalami. Zde je potřeba zvýšené opatrnosti! Menší děti raději povedeme za ruku. Sestoupáme pár desítek metrů k jeskyni Klácelka. Děti si mohou vzít s sebou baterky a pomocí nich sledovat a poznávat podobu jednotlivých reliéfů, které ve tmavé jeskyni nejsou dobře znatelné.

Za vstupní železnou branou před jeskyní Václav Levý ve skalách zpodobnil vůdce husitských vojsk Jana Žižku a Prokopa Holého (vlevo) a v křesle vůdce blanického vojska Zbyňka ze Zásmuk (vpravo). Spatříme tu také spící blanické vojsko a trpaslíky. V samotné uměle vytvořené jeskyni Klácelka zhlédneme na stěnách reliéfy zvířat z bajky F. M. Klácela Ferina lišák a dle vzoru francouzského karikaturisty Grandvilla. Tato památka vznikla v roce 1845.

Zpátky se můžeme vrátit stejnou cestou. Pokud se chceme vyhnout výšlapu přes Čertovy hlavy, tak z okraje Želíz projdeme obcí po chodníku podél silnice až k autu.

Kratší varianta trasy

Jestli jsme na výletě s malými dětmi, je možné si výlet trochu zkrátit a zjednodušit. Zaparkovat lze také na okraji Želíz – u bytovek (blíž k Liběchovu) a k Čertovým hlavám vyjdeme pozvolnější pěšinou po jižní straně kopce. Poté se vrátíme a následujeme modré turistické značení již popsané cesty k jeskyni Klácelka.

 

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/kokorinsko/1063-na-certovy-hlavy-a-jeskyni-klacelka