Výlety s dětmi

K Vřesové studánce, Kamennému oknu a na skalní vyhlídku

Výlety s dětmi

K Vřesové studánce, Kamennému oknu a na skalní vyhlídku

K Vřesové studánce, Kamennému oknu a na skalní vyhlídku
  • Trasa výletu: okruh z Červenohorského sedla přes Vřesovou studánku, skalní útvar Kamenné okno, vyhlídku a Červenou horu
  • Celková délka trasy: 8 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento okružní výlet nás provede Červenohorským hřebenem poskytujícím krásné výhledy. Zavítáme na poutní místo s Vřesovou studánkou a ke skalnímu útvaru Kamenné okno, které dle legendy postavil sám Praděd. Skalní vyhlídka nad Vřesovou studánkou nám nabídne pěknou podívanou na jesenickou krajinu.

Červenohorské sedlo => Vřesová studánka

Výlet odstartujeme v oblíbeném lyžařském středisku Červenohorské sedlo, které se nalézá v nadmořské výšce 1.013 metrů a na historické moravsko-slezské hranici. Autem sem vyjedeme po silnici 44 spojující Jeseník a Šumperk. Navážeme na červenou turistickou značku ve směru k Vřesové studánce a začneme stoupat po zpevněné cestě.

Po asi 200 metrech chůze se vpravo od cesty nachází kaplička věnovaná obětem hor. Pokračujeme ve stoupání po horském hřebeni a postupně se vzdalujeme od Červenohorského sedla, na které je pohled z několika vyhlídkových míst. Po 2,5 km si můžeme odpočinout na lavičkách na rozcestí Bílý sloup. Odtud vedeni stále červenou značkou urazíme ještě kilometr a zastavíme se u kapličky z roku 1927, v níž se nalézá Vřesová studánka. Od kapličky jsou krásné výhledy na blízké vrcholy Spáleného vrchu, Vozky a i vzdálenějšího Keprníku.

Léčivý účinek Vřesové studánky se v dávných dobách roznesl po okolí, lidé sem chodili pro zázračnou vodu, až zde vzniklo poutní místo. Nad Vřesovou studánkou v minulosti stával kostelík, který nyní připomíná malý kříž z vyhořelé věžičky. A nebyl zdaleka jedinou stavbou, jež se tu vyjímala. V nadmořské výšce 1.313 metrů měla pro své hosty dveře otevřené také turistická chata Vřesová studánka.  

Vřesová studánka => Kamenné okno => vyhlídka nad Vřesovou studánkou

Po odpočinku u Vřesové studánky se vydáme vzhůru po zeleném turistickém značení. Přes rozcestí Červená hora pokračujeme stále po zelené až ke skalnímu útvaru Kamenné okno, od něhož je pěkný pohled do údolí říčky Bělé.

Po návratu na rozcestí Červená hora se po žluté značce dostaneme na skalní vyhlídku nad Vřesovou studánkou, která nabízí krásný výhled na pohoří Jeseníků a Jesenicko.

Vyhlídka nad Vřesovou studánkou => Červenohorské sedlo

Úbočím Červené hory po vyšlapané úzké pěšině mezi klečovým porostem sejdeme na rozcestí Bílý kříž a po stejné cestě (s červenou značkou) jako v úvodu výletu se vrátíme do Červenohorského sedla, kde uzavíráme okruh.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jeseniky/10121-k-vresove-studance-kamennemu-oknu-a-na-skalni-vyhlidku