Výlety s dětmi

Hřebenovka z Červenohorského sedla na vrcholy Keprník a Vozku

Výlety s dětmi

Hřebenovka z Červenohorského sedla na vrcholy Keprník a Vozku

Hřebenovka z Červenohorského sedla na vrcholy Keprník a Vozku
  • Trasa výletu: z Červenohorského sedla přes Keprník, Vozku a Vřesovou studánku
  • Celková délka trasy: 16 km
  • Terén: kopcovitý
  • Vhodné pro kočárky: ne
  • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Popis

Tento výlet je jen pro fyzicky zdatnější rodiny s dětmi. Provede nás Červenohorským hřebenem poskytujícím krásné výhledy, při čemž zdoláme tři vrcholy (Červenou horu, Keprník a Vozku).

Výlet zahájíme ve známém lyžařském středisku Červenohorské sedlo, které se nalézá v nadmořské výšce 1.013 metrů a na historické moravsko-slezské hranici. Autem sem vyjedeme po silnici 44 spojující Jeseník a Šumperk. Navážeme se na červenou turistickou značku ve směru na Červenou horu a začneme stoupat po zpevněné cestě.

Červenohorské sedlo => vyhlídka nad Vřesovou studánkou

Po asi 200 metrech chůze se vpravo od cesty nachází kaplička věnovaná obětem hor. Pokračujeme ve stoupání po horském hřebeni a postupně se vzdalujeme od Červenohorského sedla, na které je pohled z několika vyhlídkových míst. Po 2,5 km si můžeme odpočinout na rozcestí Bílý sloup.

Kousek za rozcestím odbočuje vpravo žlutá turistická značka, po níž stoupáme po úzké pěšině obklopené klečovým porostem na Červenou horu. Vpravo od nás spadají svahy přírodní rezervace Sněžná kotlina s výskytem vzácných rostlin. V zimě je zde množství sněhu, časté jsou laviny a sníh se tu drží hodně dlouho. Po hřebeni Červené hory dorazíme na skalní vyhlídku nad Vřesovou studánkou, která nám nabídne krásný výhled na pohoří Jeseníků a Jesenicko.

Vyhlídka nad Vřesovou studánkou => vrchol Keprník

Z vyhlídky sejdeme na rozcestí Červená hora a následujeme žlutou turistickou značku ke skalnímu útvaru Kamenné okno, které tu dle jesenické pohádky postavil samotný Praděd. Je odtud pěkný pohled do údolí říčky Bělé.

Po žluté značce klesáme na rozcestí Sedlo pod Vřesovkou, tam navážeme na červené turistické značení a zahájíme táhlé stoupání směrem na Keprník. Pokračujeme téměř po rovině, částečně po povalových chodnících a vstoupíme do NPR Šerák – Keprník. Cestou si z dřevěné plošiny prohlédneme rašeliniště. Dojdeme na rozcestí Trojmezí, kde se v minulosti setkávaly hranice rozdělující jednotlivá panství. O tom nás informuje tabule NS „S Keprníčkem na výlet Keprnickými horami“. Od Trojmezí nás čeká poslední stoupání na Keprník. Hora Keprník (1.423 m) je bezlesá, porostlá horskými loukami s klečí, a proto se nám otevírá nádherný kruhový výhled na Jeseníky i nedaleký Králický Sněžník.

Vrchol Keprník => vrchol Vozka => Sedlo pod Vřesovkou

Po návratu z Keprníku na rozcestí Trojmezí se dáme doprava na žlutou turistickou značku, po níž se dostaneme na rozcestí U Vozky. Odtud po odbočení doleva vystoupáme k vrcholovému skalisku Vozka (1.377 m), které dle pověsti nese podobu zkamenělého vozky a jeho vozu s koňmi. Až se dostatečně pokocháme rozhledy do krajiny, připravíme se na příkrou cestu z kopce do údolí Hučivé Desné. Po přejití potoka za krátko pokračujeme takřka po vrstevnici na rozcestí Sedlo pod Vřesovkou.

Sedlo pod Vřesovkou => Vřesová studánka => Červenohorské sedlo

Z rozcestí Sedlo pod Vřesovkou se vydáme po červené turistické značce po pěšině k Vřesové studánce, ke které dorazíme asi po kilometru cesty. Pod námi je hluboké údolí Hučivé Desné.

Vřesová studánka je spojena s pověstí o léčivé vodě. Lidé z širého okolí sem chodili pro zázračnou vodu a postupem času tu vzniklo poutní místo. Studánka byla zastřešena v podobě nynější kamenné kaple v roce 1927. V okolí studánky se v minulosti nacházely další stavby. Nad Vřesovou studánkou býval kostelík, který po zásahu bleskem shořel, vztyčením malého kříže z vyhořelé věžičky si dodnes tuto stavbu připomínáme. Nad Vřesovou studánkou v nadmořské výšce 1.313 metrů stávala také turistická chata Vřesová studánka, jež byla v roce 1988 pro svůj havarijní stav stržena. Jsou odtud krásné výhledy na blízké vrcholy Spáleného vrchu a Vozky i vzdálenějšího Keprníku.

Po relaxaci, rozhledu i osvěžení klesáme po pohodlné cestě vedeni červenou turistickou značkou až na Červenohorské sedlo.

URL odkaz na článek

www.vylety-zabava.cz/tipy-na-vylet/jeseniky/10038-hrebenovka-z-cervenohorskeho-sedla-na-vrcholy-keprnik-a-vozku