- Archiv
- Akce již proběhla
- Národní památkový ústav
- Datum: od 1.4.2023 do 11.6.2023
- Místo: Nebílovy - zámek
- Adresa: Nebílovy 1, Nebílovy, Česká republika
Popis
Harmony in the Stitches
Eva Bovoli, Jana Haklová, Monika Tilschová
Vážení přátelé,
zveme vás na výstavu patchworku.
Většina z vás jistě zná tuto krásnou textilní techniku. Ale pro zatím nezasvěcené – pár slov o patchworku:
Jeho počátky se připisují Číně, Persii, Egyptu, ale třeba i Řecku. Ale v každém případě historické nálezy dokazují, že i v pradávnu byla k tehdy drahým textilním materiálu velká úcta a využívaly se do posledního zbytku. Do Evropy přivezli oteplené součásti oděvů ze sešívaných textilií křižáci ve 14.století. Rozkvět patchworku začal v 17. a 18. století v Anglii. Opět s myšlenkou využít každý kousek stále velmi ceněného materiálu. Přiřadila se k tomu ale i touha stvořit něco krásného, nejen čistě užitného. Začal rozvoj různých technik zpracování – pro Anglii typický např. English paper piecing, sešívání látek na papírových šablonách.
V Americe osídlenci též trpěli zpočátku nedostatkem materiálu a tak v každé domácnosti byla většinou nádoba, kde se shromažďovaly všechny dosluhující textilie. Vymýšlely se nové vzory sešívání, většinou do čtvercového bloku, kombinace látek atd. Například u Amischů pokrývky z jednobarevných látek. Sešitý ozdobný „top“, výplň a spodní část přikrývek se pak ručně prošíval a vznikl „Quilt“. Při této tvorbě se zároveň vytvářely skupiny žen, které se scházely a quilty společně prošívaly, často si nevěsta šila quilty do výbavy a vzniky i další projekty. Šily se užitné předměty jako pokrývky, polštáře, oteplené oděvy.
Po druhé světové válce a jakémsi úpadku této techniky pak ale došlo souběžně s vývojem šicích strojů, různých pomůcek, a hlavně výrobou speciálních patchworkových látek k obrovskému zájmu o tuto techniku. A to ve všech částech světa. Zdokonalovaly se techniky zpracování – vzniklo umělecké odvětví patchworku – art quilt. Zde se uplatnily už i zvláštní techniky úprav textilií jako např. barvení, tisk, laminace, sítotisk, používání naprosto netradičních materiálů a postupů. Výsledkem byl textilní nástěnný obraz.
Typickým souběžným znakem tvorby patchworku je touha patchworkářek po sdružování, vznik zájmových klubů, vystavování, společné projekty, předávání vzorů a postupů.
Také u nás vzniká v roce 2006 Bohemia patchwork klub aby se následně, další rok se přikročilo k pořádání každoroční mezinárodní výstavy Prague patchwork meeting v Praze.
V nebílovské galerii vystavující členky skupiny HiS – Harmony in the Stitches jsou aktivní od samého počátku rozmachu patchworku u nás. Vystavovaly na mnoha českých i zahraničních výstavách samostatně i v různých uskupeních. Účastnily se mnoha společných projektů i ojedinělého dlouholetého vlastního projektu Round Robin. Zkušenosti pro svou tvorbu čerpaly při častých návštěvách zahraničních i tuzemských výstav.
Eva Bovoli
je tvůrkyní tradičních i současných quiltů, jejichž plocha je většinou pojednána celoplošným strojovým i ručním prošíváním. Autorsky zpracovává oblíbené přírodní materiály – vlnu, len – a inspiruje se tradičními i současnými patchworkovými vzory a technikami.
Jana Haklová
se z počátku své tvorby věnovala jak klasickým, tak i současným patchworkovým technikám. Její zájem se však záhy obrátil k art quiltu. Zkoušením všemožných moderních technik úpravy látek, povrchu quiltu i způsobů prošívání hledala možnosti nového využití patchworku. Některé práce jsou provedeny technikou Eco printu, otisky listů a použitím přírodních barev.
Monika Tilschová
je představitelkou klasického tradičního patchworku. Dokonalá technika, perfektní, většinou ruční šití a prošívání a používání typických patchworkových látek japonských, holandských apod. To vše dokonale vyzní v jejích, většinou velkoformátových tradičních quiltech.
Vernisáž výstavy proběhne dne 1. 4. 2023 od 15:00 hodin v prostorách galerie. Vstupné na vernisáž je zdarma.
Otevírací doba výstavy je dle aktuální otevírací doby zámku v měsících duben - červen 2023.
Otevírací doba
10:00 - 16:00
Vstupné
50,- Kč
Oficiální stránky
Mapa
Zobrazit mapu v plné velikosti
Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km
Další tipy kam s dětmi v okolí
Zámek Nebílovy s procházkou naučnou stezkou
- Trasa výletu: návštěva zámku Nebílovy a procházka naučnou stezkou Nebílovy
- Celková délka trasy: 5 km
- Terén: mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (kromě prohlídkových okruhů)
Zřícenina královského hradu Radyně
- Trasa výletu: výstup od parkoviště na zříceninu hradu Radyně
- Celková délka trasy: 200 m
- Terén: mírně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ne
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne
Výlet na zříceninu hradu Vlčtejn
- Trasa výletu: z obce Vlčtejn na zříceninu hradu Vlčtejn
- Celková délka trasy: 200 m
- Terén: rovinatý
- Vhodné pro kočárky: ano (pouze před hrad)
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano (pouze před hrad)
Svíčkárna Rodas Plzeň - Litice
- Druh zábavy: výrobní dílna, možnost tvorby svíček, voskových pastelek, mýdla a koupelové soli
- Doporučený věk dětí: 3+
- Adresa: Klatovská 502/362, Plzeň - Litice, Česká republika
Procházka přírodně-krajinářským parkem zámku Kozel
- Trasa výletu: okruh přírodně-krajinářským parkem zámku Kozel
- Celková délka trasy: 3 km
- Terén: mírně až středně kopcovitý
- Vhodné pro kočárky: ano
- Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano