Upozornění: aktuální informace o akcích a otevření objektů ověřujte na oficiálních stránkách!

Sázavský klášter - edukační programy s tvořivými dílnami pro školky a školy

 • Datum: 9.6.2020
 • Místo: Sázava - zámek a bývalý klášter
 • Adresa: Zámecká 72, Sázava (okres Benešov), Česká republika

Popis

Pro rok 2020 jsme pro kolektivy předškolních dětí, školní kolektivy prvních i druhých stupňů základních a speciálních škol, zájmové kroužky a táborové oddíly připravili kromě standardních prohlídek klášterním areálem i  speciální interaktivní edukační program s návaznými tvůrčími dílnami dle volby pedagoga.

Termíny edukačních programů v 1. pololetí 2020:  9.6., 10.6. - obsazeno, 11.6., 18.6., 23.6. - obsazeno, 24.6., 25.6. (začátky programu je možné zahájit nejdříve v 9 hodin a nejdéle v 11:30 hodin).

Termíny pro 2. pololetí roku 2020 budou vypsány koncem června 2020.

Délka programu: 90 - 100 minut.

Vstupné: pro děti základních a středních škol: jednotná cena programu + jedné dílny 90 Kč na dítě * pedagogický doprovod zdarma; pro děti mateřských škol a speciálních škol: jednotná cena programu + jedné dílny 50 Kč na dítě * pedagogický doprovod zdarma

Kontakty pro rezervace a základní informace: tel: 725 875 946, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kontakt pro podrobnou domluvu o detailech programů: lektorka Martina Štědrová, tel. 605 800 104.

Termíny edukačních programů v 2. pololetí budou vypsány později.

Obsah programu a jednotlivých dílen:

Program s pracovním názvem "Sv. Prokop" poskytne dětem základní informace o životě a době sv. Prokopa a jeho působení nejen v Sázavském klášteře a lehce jej rozšíří podle rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání. Chybět nebude ani výchovná složka přesahující vzdělávací dějinnou linku: dotkne se i zkušeností dětí i nás dospělých v otázce zápasu se špatnostmi. Žáci oblečeni v poutních pláštích, prochází klášterem a plní různé úkoly, které jim pomáhají seznámit se se životem poustevníka i mnicha žijícím v klášteře, s jeho ctnostmi a s jeho bojem proti zlu. Program může využít práci s pracovními listy, která však není nejdůležitější a záleží na domluvě s pedagogem, zda jej využijeme během programu nebo pedagog po skončení programu ve třídě. Důležité je totiž zapojit všechny smysly, rozum i zkušenost a společně vyvodit poznání. Na tuto první část programu, která se odehrává v některých historií dýchajících prostorách kláštera (křížová chodba, refektář, opatská kaple, při hezkém počasí i rajská zahrada) plynule naváže jedna z tvůrčích dílen, kterou si zvolí pedagog již při rezervaci programu. Výrobky z dílen si mohou děti odnést domů, některé dovednosti mohou rozvíjet i nadále v domácím nebo školním prostředí.

Na základní program navazuje některá z dílen podle předchozí dohody s pedagogem: 

1. výtvarná dílna:

 • písařská "PÍSAŘ/KA":

Seznámení dětí s písmem sv. Cyrila Hlaholice i středověkým latinským písmem, psaní písma či kresba brkem a inkoustem na svitkový papír nebo na barevný ruční papír. (Trénování estetiky, jemné motoriky, inspirace k ozdobné kaligrafii, ukázka pergamenu a středověkých rukopisů z blízka).

 Svitkový papír s písmem si děti mohou ozdobit pečetí, kterou si samy aplikují.

 • a lá vitrážková "MALÍŘ/KA SKLA": Malba speciálními barvami na sklíčka ve tvaru gotických oken či na skleničky podle předloh nebo vlastní fantazie. Dle časového prostoru možné povídání o vitrážích, ukázky vitráží i cvičná skládací vitráž pro menší děti. Inspirace pro prázdninový program skutečné vitrážové dílny.
 • papírová mozaika  pro menší děti:

Děti ztvární sv. Prokopa s čertem, jejich charaktery nebo ztvární vlastní motiv a zamyslí se nad    hodnotami dobra a zla… Výtvarné zpracování formou trhaných barevných papírků a lepení na podklad. Vhodné zejména pro děti z MŠ, starším dětem se náročnost mozaiky postupně stupňuje. Druhá varianta této dílny je vytvoření papírové loutky sv. Prokopa nebo čerta na špejli nebo pohyblivá s patentkami)

 • badatelská "ARCHEOLOG/ŽKA":

S dětmi budeme pátrat po ukrytých artefaktech ve stylu velkomoravských šperků a přívěsků. Děti si najdou správný pevný kus směsi sádry a písku a za pomocí dlátek, kladívek a štětečků ho budou opatrně roztloukat. Bude následovat očištění a ochrana předmětu... inspirace pro letní rodinný program ARCHEODEN

 • restaurátorská dílna:

Děti si vyzkouší nelehkou práci restaurátora, která s sebou nese sestavování a zkoumání střepů nebo kostí. Pro menší děti bude připraveno skládání kachlíků jako Puzzle.

2.  ZAHRADNÍ ARCHEO-HISTORICKÁ DÍLNA:

- děti se seznámí se vzácným nálezem základů románského kostela sv. Kříže na severní zahradě, "pohrají" si s hlaholským písmem a budou ve skupinách plnit další úkoly a pátrat po "středověkých" artefaktech - pro tuto dílnu bude také pro třídy otevřena tzv. lesní mariánská zahrada (veřejnosti přístupná jen sporadicky)

3.  POUTNICKO PROCHÁZKOVÁ DÍLNA:

Děti vycházejí na průzkumnou výpravu a pouť po (nejen) svatoprokopské krajině v okolí kláštera se zajímavými a poučnými zastaveními navazujícími na poznatky v základní části programu. Mmimo areál Sázavského kláštera dle volby v poutnických pláštích nebo bez nich prochází s lektorkou městem Sázava na místa spjatá s osobnostmi českých dějin -  místo setkání poustevníka Prokopa a přemyslovského knížete Oldřicha, kde Prokop dle středověké legendy proměnil vodu ve víno a kde je zanechán otisk "ďáblových pařátů", ochutnáme" zázračnou" vodu z koflíku a splníme několik připravených úkolů, vyhlídky na rodiště Jiřího Voskovce, ....

Délka programu + 45 min.

4. DÍLNA KLÁŠTERNÍ LÉKÁRNA 

program bude pilotován od poloviny května, ve standardní nabídce bude od září do listopadu 2020.

Povídání o bylinkách, které mniši pěstovali v klášterech, o jejich účincích, pěstování a sklizni. Součástí je ochutnávka bylin všemi smysly.

Pokud třída absolvuje poprvé základní program s jednou vybranou dílnou, bude mít v následujících třech letech nárok na absolvování jakýchkoliv dalších dílen již bez základního programu s cenou 60 Kč na jednoho žáka (pedagogický doprovod zdarma)

 

Sázavský klášter - edukační programy s tvořivými dílnami pro školky a školy

Vstupné

90 Kč/žák, student * pedagogický doprovod zdarma * druhá a další dílna - návštěva 60 Kč

Oficiální stránky

www.klaster-sazava.cz/cs

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výlet z Ratají nad Sázavou do Ledečka

Výlet z Ratají nad Sázavou do Ledečka
 • Trasa výletu: z vlakového nádraží v Ratajích nad Sázavou kolem zříceniny hradu Pirkštejn, k zámku a odbočka na Ratajský výhled, po návratu z Ratajského výhledu cestou do Ledečka, návrat do Ratají vlakem; pro kočárky - upravená trasa (kromě odbočky na Ratajský výhled)
 • Celková délka trasy: 6 km (pro kočárky 4,5 km)
 • Terén: rovinatý, zčásti kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu (upravená trasa - kromě odbočky na Ratajský výhled)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (kromě odbočky na Ratajský výhled)

Zámek Rataje nad Sázavou – expozice „Babiččiny kočárky“

Zámek Rataje nad Sázavou – expozice „Babiččiny kočárky“
 • Druh zábavy: expozice historických kočárků, panenek, hraček, pokojíčků, oblečení
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Zámecká 1, Rataje nad Sázavou, Česká republika

Hrad Český Šternberk – dětské prohlídky a procházka v okolí

Hrad Český Šternberk – dětské prohlídky a procházka v okolí
 • Trasa výletu: prohlídka hradu Český Šternberk, pěší okruh od hradu kolem obranné bašty "Hladomorna", Brtnického rybníka a soch v přírodě
 • Celková délka trasy: 800 m (z parkoviště ke hradu a zpět), 5 km (pěší okruh v okolí hradu)
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky (od placeného parkoviště na nádvoří hradu + pěší okruh)
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla (od placeného parkoviště na nádvoří hradu + pěší okruh)

Okruh přes Voděradské bučiny a naučnou stezku Klokočná

Okruh přes Voděradské bučiny a naučnou stezku Klokočná
 • Trasa výletu: okruh z Louňovic přes NPR Voděradské bučiny, obce Černé Voděrady, Struhařov, Klokočná, Tehov a Svojetice
 • Celková délka cyklotrasy: 31 km
 • Terén: rovinatý, zčásti mírně kopcovitý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Google Play

Výlety v mobilní aplikaci na Google Play

App Store

Výlety v mobilní aplikaci v App Store

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME