Upozornění: aktuální informace o akcích a otevření objektů ověřujte na oficiálních stránkách!

Výstava Václav Buchtelík: Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih

 • Datum: od 26.6.2020 do 28.8.2020
 • Místo: Ostrava - důl Michal
 • Adresa: Československé armády 413/95, Ostrava, Česká republika

Popis

Místo konání: Důl Michal, Cechovna

Kurátor výstavy: Tomáš Koudela

Výstava potrvá do 28. 8. 2020.

Otevírací doba GDM: po–ne 9–16

Výstavu pořádá Národní památkový ústav (správa Dolu Michal) ve spolupráci s Katedrou výtvarné výchovy Pedagogické fakulty OU.

 

Václav Buchtelík

*1990, CZE

Studoval v Ateliéru Malba I u prof. Daniela Balabána na Fakultě umění Ostravské univerzity. V současné době žije, pracuje a tvoří v Ostravě. Jeho ranými cykly prostupuje neuhlazená syrovost, vrstevnaté tahy štětcem a zdůrazněná těžkomyslnost míchaná s kontrastními barvami s vypjatou vnitřní energií s robustním až expresivním malířským rukopisem. Ve svých dílech se vypořádává s osobními tématy, obavami a úzkostí. V jeho obrazech se objevují například předměty každodennosti či výjevy z okolí, ve kterém žije, nebo jej nějakým způsobem zaujaly. Věnuje se velkoformátovým malbám, avšak pracuje i s malými formáty, které často vlastnoručně adjustuje.

 

Výstava Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih je prezentací aktuální malířské tvorby Václava Buchtelíka.

Soubor velkoformátových figurálních pláten rozehrává celou řadu významových vibrací, kolem nichž je zřetelně identifikovatelné vizuální ložisko neradostné přítomnosti, respektive podobně temné blízké budoucnosti.  

Postapokalyptický obsah je autorem konfrontován optikou obrazové zkratky, nabízející ultimativním tónům konce světa takovou vizuální variantu, která počítá s divákem schopným identifikovat široký rejstřík nejenom estetických, ale i etických významů. Komplexní obrazové pole je autorsky pečlivě promyšleno a instalováno v souladu se specifickými výstavními možnostmi Galerie Dolu Michal.

Vedle velkoformátových maleb jsou zastoupeny i práce menších formátů identifikovatelné v prvním plánu jako studijní či přípravné realizace.

Promýšlení autorského konceptu nás však nemůže nedovést k tomu, abychom jednotlivým obrazovým sekvencím přikládali stejnou vážnost a opakující se motivy vnímali jako časoprostorové struktury, jejichž barevné či formátové diference nabízejí vždy novou a autentickou vizuální variantu předmětného obsahu. 

Důležitou součástí výstavy Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih je soubor nefigurálních výjevů (architektur i krajinných motivů) monumentálně vystupujících před divákem, tu jako zlověstně monochromatický imperativ nepřítomnosti duše a srdce člověka, jinde jako meditace v kolektivním depozitáři obrazové paměti, jejíž prostor a čas nebyl ukřižován. 

Výstava Václav Buchtelík: Pod doutnajícím nebem roztrhal jsem kůže knih

Otevírací doba

09:00 - 16:00

Vstupné

30,- Kč

Oficiální stránky

www.dul-michal.cz/cs

Další tipy kam s dětmi v okolí

Důl Michal Ostrava

Důl Michal Ostrava
 • Druh zábavy: prohlídka dolu, vybavení kanceláří, jednotlivých provozů a strojovny s původním technickým zařízením, pro děti herna se stavebnicí Merkur
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Československé armády 413/95, Ostrava, Česká republika

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad
 • Druh zábavy: expozice vesnických pracovních krojů, výstava o historii hradu a města, expozice husitství a Třicetileté války, expozice práva útrpného, mučírna, muzeum čarodějnic, akvária se sladkovodními rybami, výstavy výtvarných děl, desková dřevořezba, akce pro děti
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Hradní 1, Slezská Ostrava, Česká republika

Divadlo loutek Ostrava

Divadlo loutek Ostrava
 • Druh zábavy: divadlo pro děti, loutkové divadlo, pohádkový orloj, galerie loutek, výtvarné dílny
 • Doporučený věk dětí: 2+
 • Kurzy a kroužky: dramatický kroužek, výtvarný kroužek
 • Adresa: Pivovarská 3164/15 728 32 , Ostrava 1, Česká republika

Únikové hry EXIT DOOR, Ostrava

Únikové hry EXIT DOOR, Ostrava
 • Druh zábavy: úniková hra
 • Doporučený věk dětí: 11+
 • Adresa: Střelniční 77/10, Ostrava, Česká republika

Muzeum hraček Ostrava

Muzeum hraček Ostrava
 • Druh zábavy: muzeum historických hraček a her, sbírka stolních her písničkáře Jarka Nohavici, expozice věnovaná Waltu Disneymu, interaktivní expozice, možnost vyfocení se ve vybraných exponátech, malá ZOO, podmořský svět, peklo s čerty, krátkodobé výstavy na téma sběratelství
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Masarykovo náměstí 15, Ostrava, Česká republika

Mapa

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě jsou další tipy na výlet v okruhu 25 km

Nyní na Google PlayNyní na App Store

Výlety v mobilní aplikaci

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem

Přidejte váš tip

Provozujete zařízení nebo poskytujete služby pro rodiny s dětmi? Pořádáte nějakou akci pro děti? Máte vlastní tip na výlet?
Využijte možnosti bezplatné prezentace na webu i mobilní aplikaci vylety-zabava.cz. Stačí se zaregistrovat a po přihlášení můžete vkládat vaše příspěvky.

Free Joomla! template by L.THEME