Výlet na rozhlednu Velký Blaník

 • Trasa výletu: okruh od parkoviště u Louňovic pod Blaníkem přes rozhlednu Velký Blaník
 • Celková délka trasy: 3 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Na rozhlednu Velký Blaník vede několik cest, u tohoto výletu jsme směrem nahoru k rozhledně zvolili cestu nejkratší a strmější, dolů méně náročnou, ale delší. Vydat se můžeme i s menšími dětmi, s kočárkem výlet není vhodný.

Zaparkujeme na placeném parkovišti kilometr za Louňovicemi pod Blaníkem. Přímo od parkoviště po červené turistické značce, zároveň i naučné stezce stoupáme na Velký Blaník. Prvních 500 metrů je méně náročných, pak odbočíme doprava na prudší kopce.

Na vrcholu se nachází dřevěná rozhledna, ze které je krásný výhled do velké dálky. Na rozhledně objevíme občerstvení i s venkovním posezením. Dolů jdeme po červené (zároveň i zelené) značce, která pokračuje na opačnou stranu směrem do Vlašimi, my však u dřevěné hájenky (rozcestí „U Chýše") odbočíme vlevo a kráčíme pohodovou neznačenou cestou převážně po rovině. Po asi kilometru narazíme na odbočku k Veřejové skále (asi 100 m). V závěru cesty se opět napojíme na červenou značku, která nás dovede zpět na parkoviště.

Při okružní cestě přes Velký Blaník procházíme zčásti naučnou stezkou „S rytířem na Blaník", kde se dozvíme spousty informací na tabulích o geologii, rostlinstvu, fauně z Podblanicka a jiné zajímavosti. Pro děti jsou připraveny interaktivní úkoly.

Tento výlet můžeme spojit s návštěvou farmy Blaník s mnoha dětskými atrakcemi a zvířátky. Dalším tipem na výlet v okolí je zámek Vlašim s krásnou zámeckou zahradou.

Zajímavosti

Velký Blaník

Na Velkém Blaníku (638 m) byla v roce 1895 původně postavena 20 metrů vysoká otevřená věž. V roce 1941 Klub českých turistů místo ní postavil 30 metrů vysokou krytou rozhlednu. V současné době je možné na rozhledně Velký Blaník uskutečnit i svatební obřad.

Podblanicko

V roce 2003 vznikl dobrovolný spolek 9 obcí patřících do okresu Benešov s názvem Podblanicko. Sdružení usiluje o celkový rozvoj a cestovní ruch tohoto kraje.

Dominantou mikroregionu nacházejícím se jižně od Vlašimi jsou vrcholy Velký a Malý Blaník (638 m n. m. a 580 m n. m.). Skalní útvary tvořené ortorulami v okolí vrcholů jsou důsledkem mrazového zvětrávání v dobách ledových, tzv. mrazové sruby.

Název Blaník je odvozen od pojmu „vlhký", tj. blanie-blanný-blaník. Než došlo ke zkultivování této oblasti, vyskytovaly se na mnoha místech mokřady. Významným vodním tokem této oblasti je řeka Blanice.

Při vrcholu se nachází několik druhů lesních porostů. V převážné většině jsou to tzv. kyselé bučiny, menší zastoupení má zde jedle bělokorá a smrk ztepilý. Půdy jsou zde kamenité s minimálním množstvím humusu a živin, proto zde rostou pouze byliny snášející chudší kyselé podloží jako jsou šťavel kyselý, pstroček dvoulistý nebo bika hajní. V roklích nebo strmých svazích se vytvořily tzv. suťové lesy, kde je výskyt stromů i bylin bohatší. Při vrcholu Velký Blaník přímo ze skalních štěrbin rostou za velmi nepříznivých podmínek borovice lesní. Nalezneme zde i některé nenáročné byliny, lišejníky a mechy. Na bohatších půdách v teplejších a nižších polohách můžeme vidět habry a duby. Vzácně zde najdeme rostliny - jaterník podléška, kopytník evropský nebo prvosenka jarní.

Z fauny vyzdvihneme hlavně ptactvo. Ve vrcholových starých bučinách vytesává dutiny datel černý. Dalšími ptáky, jimž vyhovují vyšší lesnaté polohy, jsou holub doupňák a sova sýc rousný. V nižších polohách můžeme slyšet drsné skřehotání ořešníka kropenatého.

Ve smrkových porostech se vyskytuje drozd brávník, sýkora parukářka nebo kulíšek nejmenší. Ve skalních polohách hnízdí výr velký. Ze savců připomeňme srnce evropského, lišku obecnou, prase divoké, kunu lesní atd.

Fotogalerie

Rozhledna Velký Blaník
Rozhledna Velký Blaník
Rozhledna Velký Blaník
Rozhledna Velký Blaník
Výhled z rozhledny Velký Blaník
Výhled z rozhledny Velký Blaník
Stanoviště s úkolem
Stanoviště s úkolem
Rozcestí U Chýše
Rozcestí U Chýše
Veřejová skála
Veřejová skála

Další tipy kam s dětmi v okolí

Farma Blaník - dětské zábavní centrum a farma u Vlašimi

Farma Blaník - dětské zábavní centrum a farma u Vlašimi
 • Druh zábavy: farma, dětské hřiště, jízda na koních, šlapací traktory
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Ostrov, Česká republika

Farma Blaník - dětské zábavní centrum a farma u Vlašimi

Farma Blaník - dětské zábavní centrum a farma u Vlašimi
 • Druh zábavy: farma, dětské hřiště, jízda na koních, šlapací traktory
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Ostrov, Česká republika

Procházka zámeckým parkem ve Vlašimi

Procházka zámeckým parkem ve Vlašimi
 • Trasa výletu: procházka zámeckým parkem ve Vlašimi
 • Celková délka trasy: libovolná
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu, golfky
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ano

Dětské hřiště v zámeckém parku Vlašim

Dětské hřiště v zámeckém parku Vlašim
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Vlašim, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 457 m / 632 m

Průměrné stoupání / klesání: 12.3 % / 8.5 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Free Joomla! template by L.THEME