Procházka z Pusteven na Radegast a Radhošť

 • Trasa výletu: z Pusteven na vrchol Radegast a Radhošť
 • Celková délka trasy: 8 km
 • Terén: rovinatý, mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Příjemnou procházku po Moravskoslezských Beskydech, kterou můžeme absolvovat i s kočárkem, nabízí trasa po hřebeni Radhošťské hornatiny.

Výchozím bodem je nám vrchol Pustevny, na který se dá vyjet autem po silnici z Prostřední Bečvy. Pustevny se nacházejí v nadmořské výšce 1018 m, stojí zde dřevěné stavby „Libušín a Maměnka“ postavené v lidovém slohu. Nalézá se tu také horní stanice dvousedačkové lanovky z Trojanovic.

Od Pusteven se vydáme směrem na západ po Naučné stezce Radegast (modrá turistická značka). Cíl našeho nenáročného výletu jsme zvolili kostel sv. Cyrila a Metoděje na vrcholu Radhošť. Cesta vede po rovině nebo do pozvolného kopce, je dostatečně široká a zpevněná, proto by neměl být problém po ní jet se sportovním kočárkem do terénu.

Naše první zastavení je hned po 500 metrech u vyhlídkového altánu Cyrilka, odkud máme pěkný pohled na stavby na Pustevnách. Po kilometru se ocitneme u sochy Radegasta. Můžeme se zde občerstvit v kiosku. Pokračujeme přes rozcestí Radhošť-hřeben na vrchol Radhošť (1 129 m) s dřevěným kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Radhošť nám poskytuje krásné výhledy na Beskydy, Valašsko, Jeseníky (Praděd), Malou a Velkou Fatru.

V okolí Pusteven se vyskytují místa, kam je možné zajít s dětmi. V nedalekém Rožnově pod Radhoštěm můžeme navštívit Valašské muzeum v přírodě a Gibon park s atrakcemi pro děti. V Trojanovicích – Ráztoce objevíme v lese Horský lanový park Tarzanie, který myslí i na děti ve věku 3-10 let.

Zajímavosti

Pustevny

Pustevny leží v 1018 m n. m. Název byl odvozen od slova poutníci, kteří tu žili. Na vrcholu dominují dřevěné stavby „ Maměnka a Libušín“, které byly vybudovány dle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče ve stylu lidové architektury. Na výzdobě interiéru se podíleli malíři Mikoláš Aleš a Karel Štapfer. Nalézá se zde hotel a stylová restaurace. Dalším dílem, které vzešlo na Pustevnách z návrhu Dušana Jurkoviče, je dřevěná valašská zvonička. Celý areál Pusteven byl vyhlášen Národní kulturní památkou.

Pustevny jsou také lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky, dvousedačkovou lanovkou a 9 sjezdovkami. Původní lanovka s jednomístnými sedačkami z roku 1940 byla první sedačkovou lanovkou na světě.

Socha Radegasta

Radegast představuje pohanského boha pohostinnosti, plodnosti a úrody. Modla Radegasta byla věrozvěsty Konstantinem a Metodějem v 9. století odstraněna. Současná podoba Radegasta je prací frenštátského rodáka Albína Poláška z roku 1930. Socha vyrobená z umělého kamene s železnou vložkou však nedokázala odolávat nepřízni počasí a byla v roce 1998 nahrazena imitací ze žuly. Autory repliky Radegasta se stali akademický sochař Miroslav Machala, kameníci Jan Sobek a Miroslav Zubíček.


Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Kostel sv. Cyrila a Metoděje byl postaven v r. 1898 dle návrhu architekta Skibiňského. Jedná se o jednolodní stavbu s kopulí, která charakterizuje byzantskou architekturu. V roce 1926 došlo na kostele k úpravě, byl obložen šindeli a nad vchodem byla umístěna jehlancová věž. Socha Cyrila a Metoděje situovaná před kostelem je dílem Albína Poláška.

Fotogalerie

Dřevěné stavby na Pustevnách
Dřevěné stavby na Pustevnách
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Dvousedačková lanovka z Trojanovic
Altán Cyrilka
Altán Cyrilka
Socha Radegasta
Socha Radegasta
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje

Další tipy kam s dětmi v okolí

Horský lanový park Tarzanie, Trojanovice - Ráztoka

Horský lanový park Tarzanie, Trojanovice - Ráztoka
 • Druh zábavy: horský lanový park, zábavné atrakce, akce pro školy a sportovní kluby
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Trojanovice - Ráztoka, Česká republika

Frenkart - půjčovna motokár, Trojanovice

Frenkart - půjčovna motokár, Trojanovice
 • Druh zábavy: půjčovna motokár
 • Doporučený věk dětí: 5+
 • Adresa: Trojanovice 60, Česká republika

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm

Cyklostezkou Bečva z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm
 • Trasa výletu: cyklostezkou Bečva údolím Rožnovské Bečvy z Horní Bečvy do Rožnova pod Radhoštěm, možnost návratu cyklobusem
 • Celková délka cyklotrasy: 34 km (tam i zpět po cyklostezce), 17 km (při cestě zpět autobusem)
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Dětské hřiště v Prostřední Bečvě

Dětské hřiště v Prostřední Bečvě
 • Druh zábavy: veřejné dětské hřiště
 • Doporučený věk dětí: 1+
 • Adresa: Prostřední Bečva, Česká republika

Gibon park, Rožnov pod Radhoštěm

Gibon park, Rožnov pod Radhoštěm
 • Druh zábavy: lanové dráhy, dětský park s atrakcemi, trampolíny, Aquazorb a vodní atrakce, Zorb, minigolf, čtyřkolky, obří houpačka, trenažéry, indiánská vesnička
 • Doporučený věk dětí: 3+
 • Adresa: Rožnov pod Radhoštěm, Česká republika

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 1013 m / 1128 m

Průměrné stoupání / klesání: 7 % / 7.8 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Google Play

Výlety v mobilní aplikaci na Google Play

App Store

Výlety v mobilní aplikaci v App Store (již brzy)

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Free Joomla! template by L.THEME